Pět zajímavých faktů o chryzantémách, které vás dokonale naladí na podzim

Co ještě nevíte o chryzantémách?

Tyto oblíbené podzimní květiny v sobě skrývají nejen spoustu krásy, ale také spoustu symboliky a bohatou historii, o které jste možná ani nevěděli! Pojďte se společně s námi podívat na zajímavosti, které doprovázejí tyto nádherné rostliny. Chryzantémy v českém překladu nesou také název listopadky, proto se s nimi zejména v měsíci listopadu můžete setkat skutečně v hojném množství. Není divu, že právě chryzantéma je narozeninovou květinou pro měsíc listopad.

 

 

Jednou z věcí, které jsou na podzimu příjemné a potěšující, je rozhodně pohled na krásně rozkvetlé chryzantémy, a to ať už jdete kamkoli. I při procházce po okolí nebo rychlé cestě do obchodu s potravinami vždy můžete spatřit spoustu žlutých, oranžových a tmavě červených chryzantém, které rozjasňují už poměrně pochmurnou krajinu kolem nás. Jakmile postavíte pár květináčů s vlastními chryzantémami, věřte nebo ne, ihned získáte pocit, že je oficiálně podzim! I když možná tuto rostlinu pěstujete a milujete už léta, má dlouhou a bohatou historii, o které možná nevíte. Až budete letos vybírat nebo sázet podzimní chryzantémy, mějte na paměti tato zajímavá fakta!

 

1. Chryzantémy se poprvé začaly pěstovat v Číně

Chryzantémy jsou tu s námi už dlouho, původně se pěstovaly v Číně a první písemná zmínka o nich pochází z 15. století př. n. l., tedy z doby před více než 3 000 lety! Už tenkrát se věřilo, že mají léčivé účinky. Například vařené kořeny se používaly jako lék proti bolestem hlavy. V čínské kultuře mají ovšem skutečně významné postavení. Patří mezi jednu ze čtyř ušlechtilých rostlin. Společně se švestkovými květy, orchidejemi a bambusem jsou hojně používány ve starých malbách a básních. Tyto čtyři rostliny mají představovat čtyři roční období a také lidské ctnosti. Přičemž chryzantémy, jak už asi správně tušíte, představují podzim a ušlechtilost.

 

2. Chryzantémy mají mnoho různých významů

V závislosti na tom, kde se nacházíte, může být symbolika chryzantém zcela odlišná. V některých částech světa, včetně většiny částí Spojených států, jsou chryzantémy spojovány s radostí a optimismem. V Japonsku mají ale chryzantémy skutečně speciální význam a symboliku. Květina se zde již více než 1 200 let používá jako císařský erb a každoročně se zde 9. září slaví Národní den chryzantém, který je známý také jako svátek štěstí. V mnoha evropských zemích, stejně tak jako v České republice, jsou však chryzantémy spojovány se smrtí. Proto se s nimi můžeme často setkat na pohřbech nebo se během dušičkového období pokládají na hroby k uctění památky zemřelých.

 

3. Existují tisíce odrůd chryzantém

Název chryzantéma pochází ze dvou řeckých slov: „chrysos", což znamená „zlato", a „anthemon", což v překladu znamená květina. Přestože je zlatá barva běžnou a oblíbenou barvou pro chryzantémy, není zdaleka jedinou možností. Existuje tisíce odrůd! Chryzantémy mohou být žluté, červené, oranžové, bílé, růžové a fialové, téměř v každé barvě, na kterou si jen vzpomenete. K tomu všemu u nich najdete také spoustu různých forem květů. Zatímco knoflíkové květy patří k nejběžnějším, můžete najít i sasankové, pavoučí, lžičkové nebo velmi oblíbené „pon-pon“ odrůdy.

 

4. Chryzantémy jsou jedlé

Chryzantémový čaj patří mezi oblíbený podzimní nápoj, který si můžete velmi snadno připravit z květů této rostliny. Mezi oblíbené patří zejména v Číně a připravuje se ze sušených květních hlaviček. Jedlé jsou však i listy, které se mohou přidávat do salátů nebo je můžete využít podobně jako jinou zeleninu pro oživení salátu. Netrhejte však vaši rostlinu kvůli kulinářským pokusům do jídla a pití! Pokud chcete vyzkoušet čaj z chryzantém nebo jejich listy, nejlepší variantou je se poohlédnout po jedlých listech nebo čajové směsi na trhu, abyste věděli, že rostliny nebyly ošetřeny žádnými pesticidy nebo chemikáliemi, které by mohly být nebezpečné pro konzumaci.

 

5. Chemické látky z rostlin se používají v přípravcích na hubení hmyzu

Možná jste už slyšeli, že chryzantémy mohou odpuzovat otravný hmyz, jako jsou například komáři. Bohužel, pouhé vysazení několika chryzantém vás komárů nezbaví. Olej získaný z květů některých druhů chryzantém se již po staletí používá v přípravcích na hubení hmyzu. Ve složení na něj můžete narazit pod názvem pyrethrum. Právě to je jedna z nejoblíbenějších složek přírodních repelentů proti hmyzu.

 

Tak co, překvapily vás některé ze zmíněných faktů spojených s oblíbenými květinami podzimu? Listopad je ideálním obdobím, kdy si právě krásnými chryzantémami vyzdobit vaši zahradu, vchod nebo terasu a přinést do šedivého podzimu trochu zářivých barev.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KVĚTINOVÝ KOŠ 1

KVĚTINOVÝ KOŠ 1

již od 1469 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 2

KVĚTINOVÝ KOŠ 2

již od 1331 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 3

KVĚTINOVÝ KOŠ 3

již od 1379 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 4

KVĚTINOVÝ KOŠ 4

již od 1299 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 6

KVĚTINOVÝ KOŠ 6

již od 1574 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 7

KVĚTINOVÝ KOŠ 7

již od 1575 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 8

KVĚTINOVÝ KOŠ 8

již od 1452 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 9

KVĚTINOVÝ KOŠ 9

již od 1423 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 11

KVĚTINOVÝ KOŠ 11

již od 1452 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 12

KVĚTINOVÝ KOŠ 12

již od 1631 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 13

KVĚTINOVÝ KOŠ 13

již od 1497 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 20

KVĚTINOVÝ KOŠ 20

již od 1491 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Gardénie, rady a tipy na pěstování

Gardénie, rady a tipy na pěstování

2.3.2022

Vše o gardéniích 

Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.

Číst celé
Dvacet nejromantičtějších květin

Dvacet nejromantičtějších květin

28.2.2022

Jaké jsou nejromantičtější květiny

Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá. 

 

Číst celé
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

22.2.2022

Které bylinky milují včely

Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!

Číst celé