Gardénie, rady a tipy na pěstování

Vše o gardéniích 

Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.

 

Gardénie

Květy gardénií mají sladkou a lehkou vůni, kterou okamžitě rozpoznáte na první přičichnutí. Gardénie je známá také svými zelenými listy a nádherně čistými, bílými květy, které jsou oblíbené po celém světě, přirozeně se vyskytují v jižní oblasti USA. Jejich původ je však v tropických a subtropických oblastech Asie a Afriky.

Existuje více než 142 druhů gardénií, které přirozeně rostou v Asii. Nejčastěji v Číně a Japonsku a to už skutečně dlouho, po tisíce let. Jsou běžnými květinami také v daleké Polynésii, kde lidé díky jejich silné vůni využívají květy gardénie jako poutavé náhrdelníky. Některé polynéské ostrovy gardénie využívá jako květiny, se kterými oslavují vztahy. Pokud má člověk květinu na pravém uchu, znamená to, že je svobodný. Naopak nosí-li květinu na levém uchu, znamená to, že je dotyčný ve vztahu.

Květina získala své jméno od Johna Ellise, který ji pojmenoval podle amatérského botanika Alexandra Gardena v 18. století. Krátce poté, co se květina dostala do USA začala nabírat na velké popularitě a postupně se tak díky své oblíbenosti rozšířila do celého světa.

 

Jak správně pečovat o gardénie


Gardénie patří mezi nádherné letní květiny pro všechny, kteří milují sladce vonící květiny a chtějí mít tak dokonale provoněnou svou zahradu. Často se však u gardénií můžeme setkat s názorem, že se jedná o skutečně náročné květiny pro pěstování, kterým se musíte věnovat. Doporučuje se, aby zahradníci začínali s malými rostlinami bez pupenů, které mohou následně přizpůsobit novému domovu. Díky tomuto kroku vám z poupat nakonec vyrostou nádherné, plné květiny.

 

Sluneční světlo

Gardénie milují sluníčko a proto by měly být vysazeny na místě, na které dopadá několik hodin plné slunce během dne, ocení ale i částečný stín, a to zejména v letních měsících. Pokud vaše rostlina získává příliš mnoho přímého slunečního světla, pupeny mohou velmi brzy začít uvadat a opadávat. Ani listům příliš mnoho sluníčka neprospívá a mohly by se tak velmi rychle spálit a uschnout.

 

Voda

Udržovat půdu neustále vlhkou je velmi důležitým krokem pro pěstování gardénií. Dostatečná vlhkost je doslova klíčovým prvkem pro zdravý život gardénie. Rostlinu důkladně zalévejte, dokud voda neodkapává drenážními otvory na dně květináče. V zimních měsících zalévání omezte na pár týdnů.

 

Teplota

Gardénii se během dne nejlépe daří v teplotách kolem 20 stupňů celsia a v noci je spokojená s teplotou kolem 15 stupňů celsia. Jelikož se jedná o tropické rostliny, nejlépe se jim daří v teplejších podmínkách. Pokud by pro ně byla stálá teplota příliš nízká, rozhodně vám to dají najevo.

 

Toxicita

Gardénie pro člověka není nijak jedovatá ani nebezpečná, ovšem to stejné neplatí pro zvířata, pro které může být gardénie mírně nebezpečná. Květy a listy gardénie obsahují geniposid a gardenoside, tedy toxiny, které mohou u psů a koček po jejich požití způsobit výrazné průjmové onemocnění. Pokud tedy plánujete gardénie zařadit do vaší zahrady, raději se ujistěte, že k ní vaši čtyřnozí miláčci nemají přístup.

 

Škůdci

I když poskytnete gardénií ty nejlepší podmínky pro život, stále budou čelit nepříjemným škůdcům a budou citlivé na různé druhy hmyzu. Abychom vám přiblížili aspoň některé z nich, gardénie nejvíce přitahuje mšice a roztoče. Pokud se mšice rozhodnou zaútočit na listy nebo květy vaší gardénie, nejlepší způsob, jak se proti nim bránit je odstřihnout napadené listy a květy, abyste zabránili případnému rozmožení na celou rostlinu. Pokud tato obrana proti škůdcům nezafunguje, můžete sáhnout po chemickém postřiku, který je určen proti boji s těmito nepříjemnými škůdci.

 

Nemoci

Stejně jako ostatní rostliny i gardénie jsou náchylné k chorobám. Nejčastěji jsou choroby spojené s kořeny. Abyste zabránili houbovitým chorobám u kořenů gardénie, je důležité zajistit dobře odvodněnou a správně provětranou půdu u vašich rostliny. Mezi další běžné nemoci, které se u gardénií vyskytují patří například rakovina stonků nebo mokvání pupenů.

 

Přesazování

Nejjednodušším způsobem, jak zjistit, kdy vaše rostlina potřebuje přesadit je, pokud kořeny začnou prorůstat ze dna květináče. Abyste při manipulaci nepoškodili pupeny nebo listy, počkejte s výměnou květináčů až do pozdního jara nebo začátku léta. Vyberte květináč, který odpovídá velikosti vaší rostliny a disponuje drenážními otvory, které umožní prosakovat přebytečnou vodu.

 

Rozmnožování

Nejlepší doba pro množení gardénií je brzy na jaře. Řízky stonků zbavte spodních listů a umístěte je do stále vlhké půdy. Umístěte rostlinu na slunné místo, kde dopadá nepřímé sluneční světlo a zhruba za čtyři až osm týdnů můžete začít pozorovat nové kořeny rostliny.

 

Druhy gardénií

Gardénie tahitská

Rozeznáte ji podle vzhledu, jedná se o listnatý keř, který dorůstá výšky 1-4 metry a pyšní se nádhernými lesklými a celokrajnými listy. Jak už název napovídá, tento druh gardénie se přirozeně vyskytuje na Polynéských ostrovech. Díky své dokonale jemné vůni se často přidává do kosmetických přípravků a léčivých mastí. V Polynésii se navíc využívá k náboženským účelům a v tradiční medicíně. Mezi hlavní léčivé látky patří iridoidní glykosidy.

 

Gardénie jasmínovitá

Svým původem pochází z východní Asie, kde se vyskytuje nejčastěji v Číně, Japonsku, Laosu nebo Thajsku, kde ji běžně potkáte ve volné přírodě. Květy gardénie jasmínové se pyšní tmavě zelenými, lesklými listy s bílými nebo jemně nažloutlými květy, které nesou silnou vůni jasmínu.


Často kladené otázky ke gardéniím


Vzhledem k tomu, že gardénie nepatří mezi nejjednodušší rostliny ze zahradního porfólia, je naprosto přirozené, že se k jejich pěstování váže spousta zvědavých otázek. Vybrali jsme pro vás ty, které se nejčastěji opakují a jsou spojeny s jejich pěstováním a životním cyklem. Možná právě odpovědi na tyto otázky vám pomohou stát se skutečně dobrým a odhodlaným zahradníkem. Tak jdeme na to!

 

Potřebují gardénie slunce nebo spíše preferují stín?

Ačkoliv mají gardénie rády plné slunce, mohou být citlivější na přímé slunce a to zejména během letních měsíců. V nejteplejším období během roku je dobré gardéniím zajistit částečný stín. Tím zajistíte, že se listy během tohoto náročného období nespálí a pupeny vykvetou.

 

Jak vytěžit z gardénií co nejvíce?

Abyste maximalizovali počet pupenů na vaší gardénii, budete jí muset zajistit vlhkou a dobře odvodněnou půdu. Voda je nezbytná pro vývoj rostlin, proto je důležité gardénie pravidelně zalévat kdykoliv zjistíte, že půda začíná být suchá.

 

Mají gardénie rády kávovou sedlinu?

Ano! Kávová sedlina je skvělou formou domácího hnojiva, jelikož je bohatým zdrojem draslíku, hořčíku a dusíku. Jak s kávovou sedlinou postupovat? Jednoduše, vyjměte kávovou sedlinu z ranního šálku nebo ji postupně sbírejte z kávovaru a poté ji rozprostřete na povrch kolem stonků. Káva pomáhá snižovat pH v okolní půdě, což je ideální pro kyselinomilnou gardénii!

 

Daří se gardéniím v květináči?

Ano! Gardéniím se daří jak v květináči, tak i v truhlících. Zároveň se jedná o velmi praktické pěstování, díky kterému můžete gardénií vždy velmi snadno přemístit za lepšími podmínkami. Což se hodí zejména v létě, kdy si pravděpodobně budete hrát se sluncem. Zároveň i v chladnějších měsících ji můžete velmi snadno přemístit do teplejšího prostředí.

 

S jakými květy se gardénie nejlépe kombinuje do kytice?

Chcete-li posunout hru s bílými gardéniemi na vyšší úroveň, můžete přidat hned několik zajímavých akcentů. K doplnění dokonalé sladké vůně gardénie doporučujeme přidat například levanduli, tymián nebo rozmarýn.

 

Kde nasadit a jak sklízet gardénii?

Abyste si užili co nejvíce její nádhernou vůni a zaoblené sametové květy, zasaďte gardénií do dobře odvodněné, písčité půdy na částečném slunci. Pokud chcete gardénie sklízet, čiňte tak vždy ostrými nůžkami nebo nožem pod úhlem 45 stupňů, díky čemuž bude i řezaná rostlina schopná absorbovat více vody. Stonky vždy seřízněte zhruba v polovině výšky, čímž podpoříte i celkovou hydrataci.

 

Jak naaranžovat gardénie do vázy?

Gardénie umístěte do vázy dle vašeho výběru, kterou naplňte vlažnou vodou a přidejte květinovou výživu. Tím prodloužíte životnost květů a voda bude rychleji proudit ve stoncích. Nezapomeňte také oříznou všechny listy a pupeny, které by jinak byly pod vodou, což by naopak přispělo ke zkrácení životnosti květin. Předtím, než se rozhodnete umístit vázu na finální místo, nechejte stát vázu s gardéniemi alespoň 2 hodiny na chladném místě. Chladnější teploty umožní květinám rychle absorbovat vodu s výživou, než kdyby byly vystaveny přímému slunci.

 

Ať už zvolíte jakýkoliv druh gardénií, věříme, že nešlápnete vedle. S našimi tipy navíc zvládnete základní péči o gardénii velmi hravě a zanedlouho se stanete skutečným odborníkem.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

AGNES

AGNES

již od 1048 Kč
TANIFE

TANIFE

již od 1063 Kč
ALEXIS

ALEXIS

již od 960 Kč
BLAŽENA

BLAŽENA

již od 913 Kč
BJORK

BJORK

již od 1153 Kč
ELOIS

ELOIS

již od 960 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 2

KVĚTINOVÝ KOŠ 2

již od 1331 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 4

KVĚTINOVÝ KOŠ 4

již od 1299 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 9

KVĚTINOVÝ KOŠ 9

již od 1423 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 13

KVĚTINOVÝ KOŠ 13

již od 1497 Kč
BRIGITA

BRIGITA

již od 1119 Kč
SAN

SAN

již od 1085 Kč
COLOR

COLOR

již od 1046 Kč
HAPPY

HAPPY

již od 911 Kč
SPRING

SPRING

již od 1877 Kč
CANDY

CANDY

již od 990 Kč
MELI

MELI

již od 1108 Kč
LONGORIA

LONGORIA

již od 1015 Kč
GERBI

GERBI

již od 1045 Kč
KOLORKA

KOLORKA

již od 890 Kč
GONA

GONA

již od 1097 Kč
ADINA

ADINA

již od 960 Kč
POLIN

POLIN

již od 1097 Kč
SLUKY

SLUKY

již od 819 Kč
BAREVNÁ KYTICE KRISTIN

BAREVNÁ KYTICE KRISTIN

již od 1163 Kč
NINA

NINA

již od 1105 Kč
VĚNEC NA POHŘEB 9

VĚNEC NA POHŘEB 9

již od 3842 Kč
VĚNEC NA POHŘEB 10

VĚNEC NA POHŘEB 10

již od 3667 Kč
VĚNEC NA POHŘEB 12

VĚNEC NA POHŘEB 12

již od 3814 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Gardénie, rady a tipy na pěstování

Gardénie, rady a tipy na pěstování

2.3.2022

Vše o gardéniích 

Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.

Číst celé
Dvacet nejromantičtějších květin

Dvacet nejromantičtějších květin

28.2.2022

Jaké jsou nejromantičtější květiny

Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá. 

 

Číst celé
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

22.2.2022

Které bylinky milují včely

Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!

Číst celé