Jak pečovat o amarylky

Péče o amarylis

 

Na jaře se amarylkám daří i venku na světlém, slunném místě. Ke konci léta však přeneste amarylis do interiéru, kde se rostlina začne připravovat na další cyklus kvetení a zároveň abyste si dokonale rostlinu načasovali zimní kvetení.Když květy a stonek uvadnou, seřízněte stonek ve vzdálenosti 1-2 cm od krčku cibule. Dávejte pozor, abyste nepoškodili listy a při zalévání amarylky se vyvarujte přemokření půdy. Nenamáčejte části cibule nad půdou.

 

V zimě amarylku uložte na chladné místo (do 15 stupňů) s jasným nepřímým světlem.

Abyste podpořili další cyklus kvetení, zalévejte a hnojte hnojivem, které je určené pro pokojové rostliny každých 7-14 dní. Amarylka je cibulovina, která vytváří velké barevné zvonkovité květy a daří se jí v interiéru. Většina lidí se k nim však chová jako ke květinám na jednu sezónu. Ve skutečnosti se amarylky časem stále zkrášlují a zvelebují. Cibule se zvětšují a vytvářejí více květních pupenů. Zde vám přinášíme několik kroků pro celoroční péči o amarylku!

 

Výsadba amarylek

Amarylka je jednou z nejjednodušších květinových cibulovin na pěstování a péči. Postupujte podle níže uvedených kroků a můžete se těšit na velké a krásné květy!

 

·         Začněte výběrem co největší dostupné cibule, protože čím větší cibule, tím více stonků a květů vytvoří. Zdravou cibuli poznáte tak, že bude pevná a bez plísní, skvrn, otlaků nebo jiných známek poškození.

·         Dále vyberte květináč, který dobře odvádí vodu a je asi o 3 cm širší a dvakrát vyšší než vaše cibule. Nádobu naplňte do poloviny směsí hlínou a umístěte do ní cibuli špičatým koncem nahoru. Jakmile je cibule na svém místě, naplňte ji zbývající směsí pro květináče, přičemž horní třetinu cibule nechte odkrytou. Zalévejte tak dlouho, dokud nebude směs důkladně vlhká, ale pozor! Nenamočte odkrytou část cibule!

·         Nově zasazenou amarylku umístěte na slunné místo a přibližně za 8 až 10 týdnů by vám měla amarylka měla vykvést.

 

Péče o amarylis na jaře a v létě

Jakmile se teploty v noci udrží nad 14 stupňů, máte možnost vynést amarylku ven. Aklimatizujte ji na venkovní prostředí tak, že ji na 3 dny umístíte na stinné místo a postupně ji vystavíte většímu množství slunce. Tyto rostliny totiž milují slunce. Poté, co se venku aklimatizuje, ji umístěte na místo, kam dopadá slunce alespoň 6 hodin denně.

Amarylku není nutné sázet do země. Klidně ji můžete mít na verandě. Nezapomeňte ji však dobře živit a zalévat, abyste jí pomohli vytvořit více listů. V této době si cibule ukládá energii na tvorbu dalších květů a zdravější cibule znamená více květních stonků a více květů na stonek.

 

Podzimní přemístění do interiéru

Koncem léta před prvními mrazíky přeneste amarylis do interiéru. S blížícím se podzimem květy uvadnou, ale nemusíte se bát! Pokud budete postupovat podle následujících kroků, můžete si být téměř jistí, že vám znovu vykvetou!

Jakmile květy uvadnou a stonek zežloutne, odřízněte stonek 1-2 cm nad krčkem cibule. Dávejte pozor, abyste neporanili listy nebo vznikající květní stvoly.

Zalévejte dostatečně, aby byla půda vlhká, ale nezavlažujte část cibule, která je nad půdou.

Každých 7 -14 dní dopřejte vaší amarylce hnojivo pro pokojové rostliny, abyste podpořili opětovné kvetení.

Amarylku pěstujte na nejslunnějším místě v domě. Více slunce bude později znamenat větší květy!

 

Péče o zimní květy

Jakmile se začnou objevovat první květy, užívejte si je co nejdéle tím, že amarylku přemístíte z jasného přímého světla na místo s rozptýleným světlem a mírně nižší vnitřní teplotou. Pokud máte velkou cibuli, můžete získat dva nebo tři kvetoucí stonky, které vykvetou během několika týdnů.

 

Načasování květů na Vánoce

Amarylka je tropická rostlina a její kvetení se řídí především vlhkostí. Ačkoli tato květina nevyžaduje období klidu, aby znovu vykvetla, můžete její prostředí řídit tak, abyste zkoordinovali dobu, kdy chcete, aby vykvetla. Zde se dozvíte, co dělat, abyste získali úžasné květy na svátky:

 

·         S končícím létem přeneste amarylku dovnitř a umístěte jej na slunné místo. Přestaňte ji zalévat a hnojit.

·         Listy, květy a stonky začnou vadnout. Jakmile zežloutnou, odřízněte je a rostlinu přemístěte na chladné a tmavé místo s teplotou mezi 13-15 stupni.

·         Amarylka bude potřebovat alespoň 8 až 10 týdnů odpočinku. Po uplynutí 10 týdnů ji přemístěte na teplé, slunné místo a důkladně zalijte. Po dalších 8 až 10 týdnech na teplém a slunném místě by měla opět začít kvést.

·         Pokud chcete, aby vaše amarylka kvetla na Vánoce, měla by doba odpočinku začít začátkem září a na teplé a slunné místo by se měl přesunout koncem října.

 

Amarylka je skvělá květina, kterou můžete mít ve své sbírce pokojových rostlin a to, že ji necháte znovu vykvést, vám dodá opravdovou důvěru ve vaše pěstitelské schopnosti, na kterých není nikdy pozdě začít pracovat!

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

ADEL

ADEL

již od 995 Kč
ALANIS

ALANIS

již od 1084 Kč
ANASTÁZIE

ANASTÁZIE

již od 901 Kč
ANDREA

ANDREA

již od 1071 Kč
TANIFE

TANIFE

již od 1063 Kč
ANITA

ANITA

již od 1018 Kč
ANTONIE

ANTONIE

již od 1015 Kč
ARIANA

ARIANA

již od 1123 Kč
ALICE

ALICE

již od 1079 Kč
ANGELINA

ANGELINA

již od 1062 Kč
DANA

DANA

již od 995 Kč
DANUŠE

DANUŠE

již od 1176 Kč
GABRIELA

GABRIELA

již od 1119 Kč
HELENA

HELENA

již od 1038 Kč
ANABELA

ANABELA

již od 1176 Kč
ALEX

ALEX

již od 1176 Kč
ANGELIKA

ANGELIKA

již od 1064 Kč
DOMINIKA

DOMINIKA

již od 1221 Kč
KARMELITA

KARMELITA

již od 977 Kč
RITA

RITA

již od 979 Kč
EXOTIKA

EXOTIKA

již od 1110 Kč
SAN

SAN

již od 1085 Kč
COLOR

COLOR

již od 1046 Kč
SUUNDY

SUUNDY

již od 1162 Kč
LILI

LILI

již od 1071 Kč
LILIN

LILIN

již od 1126 Kč
ANIFE

ANIFE

již od 1105 Kč
DULY

DULY

již od 1013 Kč
KAMILA

KAMILA

již od 1071 Kč
BRENDA

BRENDA

již od 1041 Kč
MELI

MELI

již od 1108 Kč
DAFNE

DAFNE

již od 1013 Kč
OLI

OLI

již od 1071 Kč
LONGORIA

LONGORIA

již od 1015 Kč
KING

KING

již od 995 Kč
ANA

ANA

již od 1082 Kč
EMA

EMA

již od 977 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Gardénie, rady a tipy na pěstování

Gardénie, rady a tipy na pěstování

2.3.2022

Vše o gardéniích 

Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.

Číst celé
Dvacet nejromantičtějších květin

Dvacet nejromantičtějších květin

28.2.2022

Jaké jsou nejromantičtější květiny

Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá. 

 

Číst celé
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

22.2.2022

Které bylinky milují včely

Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!

Číst celé