Jak pěstovat bazalku

Vše o pěstování bazalky

Bazalka je jednou z nejoblíbenějších bylinek pro pěstování a zároveň také jednou z nejjednodušších k pěstování. Bazalka pravá (Ocinum basilicum) patří do čeledi hluchavkovitých. V dnešní době je bazalka nejčastěji spojována s italskou kuchyní, přesto svým původem pochází z Indie. Její extrémně aromatické listy mají nezaměnitelnou paletu chutí od jemně citronové chutě, přes kořeněnou skořicovou až po lékořicový nádech. Barvy listů bazalky jsou k dispozici od sytě zelené až po sytě purpurovou s hladkými nebo s zvrásněnými listy. Květy jsou u bazalky nepatrné, nicméně velmi oblíbené u včel.

 

Všem druhům bazalek se daří na teplém, slunečném místě. Ke svému růstu potřebují teplo, proto jsou to v našich končinách sezónní rostliny pro pěstování na zahradě. Jejich lístky se běžně používají k přípravě nejrůznějších pokrmů, avšak poupata bazalky jsou taktéž jedlá. Bazalce se jak jsme již zmínili daří jak na zahradě, tak i v květináči u vás doma. Při dostatečně teplém počasí jsou nové rostliny bazalky připraveny na prořezávání zhruba za dobu šesti týdnů.

 

Základní informace

Bazalka pravá, je jednoletou bylinou původem pocházející z Indie, odkud se postupem času a objevitelských cest rozšířila do celého světa. V Antice se bazalka dostala do Říma, kde si získala svoji nezaměnitelnou stopu v italské kuchyni. Zároveň během této doby byl odhaleny její léčivé účinky, kdy se používala k potírání kůže při různých problémech. Běžně dorůstá do výšky 30 centimetrů, ovšem může dorůst až do výšky 60 cm. Bazalka pravá navíc není jediným druhem bazalky, naopak existují další druhy, které jsou velmi oblíbené, jako je bazalka posvátná, nebo bazalka americká. Bazalka má nezastupitelné místo ve středomořské kuchyni, zároveň je ale také hojně využívaná pro její léčivé účinky nebo jen tak pro okrasu. Právě její všestranost z ní dělá oblíbenou bylinku.

 

Léčivé účinky bazalky

V dnešní době by se bazalka pravá dala považovat za skutečně univerzální bylinku, kdy dokáže pomoci při různých zdravotních potížích. Je efektivním pomocníkem při křečích, ale také vám pomůže zlepšit vaše trávení nebo pomoci při nadýmání. Bazalka může také pomoci při problémech s kojením, kdy podporuje tvorbu mateřského mléka.

 

Jak zasadit bazalku

Bazalka, jak jsme již zmínili, je bylinkou teplého počasí, proto na ni můžete i poměrně často narazit ve sklenících. Pokud se rozhodnete bazalku pěstovat ze semínek, budete ji s největší pravděpodobností muset začít pěstovat uvnitř, odhadem šest týdnů před posledním jarním mrazem. Poté budete schopni bazalku sklízet už za 60 až 90 dnů od zasetí. Ovšem zkuste se při pěstování vyhnout maximální délce kvetení. Zabráníte tomu předčasnou sklizní bazalky, nebo postupným odřezáváním listů. Jakmile bazalka dosáhne určité výšky, začíná dřevnatět, a její bylinkový potenciál tak velmi rychle upadá. Jakmile ale zakročíte a zastřihnete ji v dostatečné velikosti, naplní se spoustou chutných okvětních lístků.

 

Finální velikost vaší bazalky se bude odvíjet od konkrétní odrůdy a podmínek, které jste schopni ji zajistit nebo také na tom, kolik bazalky plánujete sklidit. Bazalka pravá nejčastěji dorůstá výšky 50 centimetrů nebo méně, pokud její výšku udržujete pod kontrolou a pravidelně ji sklízíte. Postupným zastřiháváním také zajistíte více lístků, což znamená více bylinkových lístků pro sklizeň! Existují také speciální trpasličí odrůdy, které vypadají obzvláště dobře v květináčích.

 

Ideální světelné podmínky zajistíte bazalce tak, když jí poskytnete šest až osm hodin plného slunce každý den. Dostatek slunce pro bazalku zároveň znamená také méně problémů s chorobami a rostlina se tak stane mnohem odolnější. Výjimkou mohou být pouze oblasti s extrémně teplým podnebím, které by naopak mohlo přinést více škody než užitku. V takových případech dává bazalka přednost částečnému stínu. Co se týče půdy, nejvíce se bazalce daří ve vlhké, bohaté a dobře odvodněné půdě. Pokud chcete zajistit vaší bazalce to nejlepší, můžete ji obohatit kompostem, který je bohatý na živiny. Bazalku je také nutné pravidelně zalévat, ale zároveň zajistit, dobře odvodněnou půdu. Můžete použít mulč, který vám pomůže udržet vlhkost uvnitř.

Bazalce můžete dopřát také pravidelné hnojení. Víceúčelové hnojivo zde dokonale splní svoji funkci a vy si tak budete moci užívat nepřetržitý růst bazalkových lístků. Dávkování hnojiva bude záviset na druhu a podmínkách, které se vaší bazalce dostávají.

 

Teplota a vlhkost

Bazalka miluje teplo! Proto se raději vyvarujte příliš včasnému vysazení bazalky jelikož by ji nečekané jarní mrazíky mohly skutečně potrápit. Bazalka je totiž velmi citlivá na mráz a bude pravděpodobně patřit mezi první rostliny na vaší zahradě, které s příchodem podzimu uhynou. Pokud toužíte sezónu bazalky prodloužit co nejvíce, můžete jí pomoci přikrytím pomocí plachty. Důležité je však zajistit, aby se plachta nedotýkala lístků bazalky, při mrazu by mohlo dojít ke zčernání lísků a to skutečně nechcete!

 

Odrůdy bazalky


Jak jsme již prozradili, existuje spousta kultivarů bazalky pravé a dalších jejich příbuzných druhů s nezaměnitelnou chutí. Pokud si přejete trochu zaexperimentovat a vyzkoušet nové druhy bazalky, Zde vám přinášíme ty nejoblíbenější:

 

Genovese (Ocimum basilicum Ganovese)

Jedná se o odrůdu, která má výrazně větší listy, než klasická bazalka pravá. Co se týká chuti, jsou si však velmi podobné, téměř nerozeznatelné.

 

Bazalka skořicová (Ocimum basilicum Cinnamon)

Bazalka se zelenými až purpurovými listy jedinečná svou pikantní, skořicovou vůní a chutí. Její aroma je opravdu výrazné a konkrétně u tohoto druhy poznáte skutečný rozdíl v chuti s tradiční bazalkou.

 

Citronová bazalka (Ocimum basilicum Citriodorum)

Jedná se o hybridní rostlinu s výraznou vůní a chutí citrusů.

 

Thajská bazalka (Ocimum Basilicum var. Thyrsiflora)

Tato odrůda pravé bazalky má sladší chuť s jemným nádechem lékořice. V asijské kuchyni a zejména ve vietnamských pokrmech se tento druh užívá velmi hojně.

 

Pěstování bazalky v květináči

Bazalku můžete zasadit téměř do jakéhokoliv květináče, který doma najdete. Existují pouze dvě pravidla, které je nutné dodržet. Udržovat půdu dostatečně vlhkou a zajistit jednotlivým rostlinám dostatek místa pro jejich růst. Abyste zajistili obě základní pravidla, nejlepší volbou bude zasadit bazalku do hlubokého květináče, kde se vám bude snadněji kontrolovat vlhkost, která díky větší velikosti květináče bude mít možnost volně cirkulovat. Ideální vzdálenost, kterou by od sebe rostliny v jednom květináči měli mít je cca 25 cm. Pokud nedisponujete tak velkým květináčem, nezoufejte, i 10 až 15 cm je pro zdravý růst bazalky dostačující. Vlhkost půdy je však dobré kontrolovat pravidelně, nejlépe denně nebo každý druhý den. Kontrola probíhá velmi rychle a snadně, stačí pouze prstem zkontrolovat místo, kde běžně zaléváte a zjistit zda je půda na tomto místě vlhká nebo suchá. Pokud jste bazalku zasadili do půdy, která nebyla promíchána se substrátem, je dobré ji dopřát hnojivo, kterým ji budete zalévat každé dva týdny, aby rostlina měla dostatek živin.

 

Sklizeň bazalky

Sklizeň bazalky můžete zahájit v moment, kdy je rostlina vysoká 12-15 centimetrů. I v případě, že lístky bazalky nepoužíváte pro vaření, sušení nebo zamrazování, je vhodné lístky trhat pravidelně pro lepší vitalitu rostliny. Listy bazalky můžete zpracovávat také postupně sušením nebo zamrazením. Sušená bazalka je výhodná pro svou výdrž, ale za cenu ztráty své čerstvé chuti. Mražená bazalka má naopak silnou a výraznější bazalkovou chuť, než sušená bazalka, naopak je to ale složitější s texturou. Mraženou bazalku je vhodné používat do vařených jídel. Pokud máte rádi jak olivový olej, tak i bazalku, nebojte se tyto dvě ingredience dát dohromady, následně přelét do formy na led a zamrazit. Bazalka v oleji dokonale rozloží svoje aroma a vy budete mít vždy po ruce dokonalý bazalkový olej.

 

Běžní škůdci a nemoci

Mšice patří mezi nejčastější a největší škůdce bazalky a to zejména u rostliny, které se pěstují uvnitř. Naopak u bazalky pěstované venku to mohou být slimáci, kteří napadají listy a vytváří na nich díry. Ať už pěstujete tedy bazalku na zahradě nebo uvnitř, pravidelná kontrola lístků je vhodná u obou variant.

 

Věříme, že s naším manuálem se z vás stane dokonalý pěstitel bazalky a nyní vás už u pěstování skutečně nic nepřekvapí. Bazalka patří mezi nejoblíbenější bylinky, a proto by neměla chybět ani ve vaší kuchyni!

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

ADEL

ADEL

již od 995 Kč
ALANIS

ALANIS

již od 1084 Kč
ANASTÁZIE

ANASTÁZIE

již od 901 Kč
ANDREA

ANDREA

již od 1071 Kč
TANIFE

TANIFE

již od 1063 Kč
ANITA

ANITA

již od 1018 Kč
ANTONIE

ANTONIE

již od 1015 Kč
ARIANA

ARIANA

již od 1123 Kč
ALICE

ALICE

již od 1079 Kč
ANGELINA

ANGELINA

již od 1062 Kč
DANA

DANA

již od 995 Kč
DANUŠE

DANUŠE

již od 1176 Kč
GABRIELA

GABRIELA

již od 1119 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 3

KVĚTINOVÝ KOŠ 3

již od 1379 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 5

KVĚTINOVÝ KOŠ 5

již od 1555 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 7

KVĚTINOVÝ KOŠ 7

již od 1575 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 12

KVĚTINOVÝ KOŠ 12

již od 1631 Kč
HELENA

HELENA

již od 1038 Kč
ANABELA

ANABELA

již od 1176 Kč
ALEX

ALEX

již od 1176 Kč
ANGELIKA

ANGELIKA

již od 1064 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 20

KVĚTINOVÝ KOŠ 20

již od 1491 Kč
DOMINIKA

DOMINIKA

již od 1221 Kč
KARMELITA

KARMELITA

již od 977 Kč
RITA

RITA

již od 979 Kč
EXOTIKA

EXOTIKA

již od 1110 Kč
ANDREA SET 1

ANDREA SET 1

již od 1860 Kč
SAN

SAN

již od 1085 Kč
COLOR

COLOR

již od 1046 Kč
SUUNDY

SUUNDY

již od 1162 Kč
LILI

LILI

již od 1071 Kč
LILIN

LILIN

již od 1126 Kč
ANIFE

ANIFE

již od 1105 Kč
DULY

DULY

již od 1013 Kč
KAMILA

KAMILA

již od 1071 Kč
BRENDA

BRENDA

již od 1041 Kč
MELI

MELI

již od 1108 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Gardénie, rady a tipy na pěstování

Gardénie, rady a tipy na pěstování

2.3.2022

Vše o gardéniích 

Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.

Číst celé
Dvacet nejromantičtějších květin

Dvacet nejromantičtějších květin

28.2.2022

Jaké jsou nejromantičtější květiny

Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá. 

 

Číst celé
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

22.2.2022

Které bylinky milují včely

Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!

Číst celé