Jak zachránit květiny postižené mrazem?

Ochrana květin před mrazem

 

Jak velký mráz dokáže zabít rostlinu? Tato otázka je poměrně složitá, protože na ni, jak asi správně tušíte, nejde odpovědět jednou obecnou odpovědí. Většinou ale stačí jedna mrazivá noc, která vaše rostliny dokáže poznamenat už nadoživotí. Ve většině případů to obvykle závisí na odolnosti rostliny a také na konkrétním podnebí. V momentě, kdy teploty začnou klesat pod bod mrazu rychle poškodí nebo dokonce zahubí mnoho druhů rostlin. Proto je vždy důležité na přelomu podzimu a zimy pravidelně sledovat předpověď počasí a pohlídat si tak první mrazíky sezóny. Pokud by se vám i přesto přihodilo, že na vaše rostliny napadl nečekaný mráz, při včasné péči lze mnohé z chladem poškozených rostlin zachránit. Ještě lepší je obecně chránit rostliny před mrazem dříve, než dojde k jejich poškození. Pojďte se s námi podívat na jednotlivé tipy, jak můžete vaše rostliny chránit před nečekaným mrazem.

 

Jak velký mráz rostlinu zabije?

Na otázku, jak velký mráz rostlinu zabije, není snadné odpovědět. Než necháte rostlinu venku, nezapomeňte si vyhledat všechny potřebné informace o mrazuvzdornosti konkrétního druhu rostliny. Některé rostliny vydrží teploty pod bodem mrazu i několik měsíců, zatímco jiné nesnesou teploty pod 10 °C po dobu delší než několik hodin. A to už zní jako skutečně velký rozdíl v péči, nemyslíte?

 

Co se stane s rostlinami poškozenými chladem?

Zatímco mnoho lidí se ptá, jak velká zima rostlinu zabije, lepší otázka by však byla, jak intenzivní a dlouhý mráz rostlinu zabije. Poškození rostlinných tkání mrazem může být pro rostliny škodlivé. Lehký mráz obvykle nezpůsobuje větší škody, s výjimkou velmi křehkých rostlin, ale silný a dlouhý mráz zmrazí vodu v rostlinných buňkách, což způsobí dehydrataci a poškození buněčných stěn.

 

Co může znít trochu překvapivě je fakt, že k poškození mrazem dochází nejčastěji s příchodem slunce. V důsledku takto poškozených buněčných stěn rostlina příliš rychle rozmrzá, což vede k úhynu listů a stonků. Nízké teploty mohou postihnout i mladé stromy nebo stromy s tenkou kůrou. Mrazové praskliny, které nejsou vždy viditelné a my jsme schopni je odhalit až na jaro, vznikají v důsledku náhlého poklesu noční teploty po denním ohřátí sluncem. Pokud však tyto trhliny nejsou roztrhané nebo potrhané, obvykle se samy zacelí.

 

Záchrana zmrzlých rostlin

V méně závažných případech lze tyto rostliny poškozené mrazem zachránit. Poškození mrazovými trhlinami u stromů, které vyžadují opravu, lze obvykle zachránit opatrným odříznutím potrhané nebo uvolněné kůry. Vyhlazení okrajů nožem umožní stromu, aby si sám vytvořil kalus. Abyste minimalizovali poškození ostatních dřevin mrazem, můžete lehce zamlžovat listy předtím, než na ně dopadne slunce. Stejně tak lze rostliny v květináčích přemístit na jiné místo mimo dosah přímého slunečního záření. Pokud poškozené rostliny nepřemístíte do interiéru nebo na jiné chráněné místo, nepokoušejte se poškozené listy nebo stonky ořezávat!

 

Tím vlastně poskytujete dodatečnou ochranu, pokud by nastalo další chladné období. S odřezáním poškozených míst počkejte raději až do jara. Odumřelé stonky ořežte celé. U živých stonků však stačí seříznout pouze poškozená místa, protože ty se po návratu teplých dnů bez mrazů obnoví a nakonec znovu vyrostou. U rostlin s měkkými stonky, které utrpěly poranění mrazem, bude možná nutný okamžitý zákrok v podobě seříznutí, protože jejich stonky jsou mnohem náchylnější k hnilobě. Rostliny poškozené chladem lze zalévat a přihnojovat tekutým hnojivem, které jim pomůže při zotavování.

 

Ochrana rostlin před chladem a mrazem

I když je záchrana zmrzlých rostlin možná, poškození rostlinných tkání mrazem a dalším poraněním chladem lze často předejít. Pokud předpověď počasí hlásí mráz, můžete křehké rostliny ochránit tím, že je přikryjete plachtami nebo pytli z pytloviny. Ty by měly být odstraněny, jakmile se následující ráno vrátí slunce. Také rostliny v květináčích by měly být před mrazem přemístěny na chráněné místo, nejlépe do interiéru.

 

Pokud se rozhodnete pořídit rostliny, které jsou náchylné na chladnější podmínky a mráz, je dobré jim dostatečně dopředu zařídit zázemí, které je před nepříznivými podmínkami ochrání. Tato snadná příprava vám navíc dodá jistotu, že toto období přežijí ve zdraví a vy si jich budete moct užít i další sezónu, kdy vám budou svými krásně barevnými květy dělat radost. Znovu se nám potvrdilo oblíbené přísloví, kdo je připraven, není překvapen!

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

ALANIS

ALANIS

již od 1084 Kč
ALENA

ALENA

již od 1062 Kč
ANDREA

ANDREA

již od 1071 Kč
TANIFE

TANIFE

již od 1063 Kč
ANNA

ANNA

již od 1130 Kč
ANTONIE

ANTONIE

již od 1015 Kč
APOLENA

APOLENA

již od 1153 Kč
ARABELA

ARABELA

již od 1197 Kč
ADRIANA

ADRIANA

již od 1130 Kč
ARIANA

ARIANA

již od 1123 Kč
BARBARA

BARBARA

již od 1107 Kč
BARBORA

BARBORA

již od 1103 Kč
EMILY

EMILY

již od 1211 Kč
KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ

již od 839 Kč
ČERVENÉ RŮŽE

ČERVENÉ RŮŽE

již od 1254 Kč
RŮŽOVÉ RŮŽE

RŮŽOVÉ RŮŽE

již od 1190 Kč
ORANŽOVÉ RŮŽE

ORANŽOVÉ RŮŽE

již od 1190 Kč
ŽLUTÉ RŮŽE

ŽLUTÉ RŮŽE

již od 1079 Kč
CECILIE

CECILIE

již od 1204 Kč
AFRODITA

AFRODITA

již od 1013 Kč
ALEXANDRA

ALEXANDRA

již od 1106 Kč
ALICE

ALICE

již od 1079 Kč
ANGELINA

ANGELINA

již od 1062 Kč
BJORK

BJORK

již od 1153 Kč
CLEOPATRA

CLEOPATRA

již od 1169 Kč
DANUŠE

DANUŠE

již od 1176 Kč
DENISA

DENISA

již od 1204 Kč
DONA

DONA

již od 1197 Kč
ELENA

ELENA

již od 1165 Kč
ELISN

ELISN

již od 1124 Kč
GISEL

GISEL

již od 1153 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 1

KVĚTINOVÝ KOŠ 1

již od 1469 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 5

KVĚTINOVÝ KOŠ 5

již od 1555 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 6

KVĚTINOVÝ KOŠ 6

již od 1574 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 7

KVĚTINOVÝ KOŠ 7

již od 1575 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 8

KVĚTINOVÝ KOŠ 8

již od 1452 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 9

KVĚTINOVÝ KOŠ 9

již od 1423 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Gardénie, rady a tipy na pěstování

Gardénie, rady a tipy na pěstování

2.3.2022

Vše o gardéniích 

Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.

Číst celé
Dvacet nejromantičtějších květin

Dvacet nejromantičtějších květin

28.2.2022

Jaké jsou nejromantičtější květiny

Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá. 

 

Číst celé
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

22.2.2022

Které bylinky milují včely

Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!

Číst celé