Květomluva, jak naložit s řečí květin (1.díl)

Řeč květin

Květomluva se již po staletí používá jako univerzální způsob spojení a komunikaci s ostatními. A to v případech, ať už někomu projevujeme náš obdiv, lásku nebo pouze chceme vyjádřit hlubokou soustrast. Květinové zašifrované zprávy se používají po celém světě, a to již od viktoriánské éry, která byla samotným vrcholem květomluvy neboli jazyku květin. Pokud se chcete dozvědět zajímavosti o tomto pozoruhodném jazyce, ale také o tom, jak prakticky můžete využít jeho síly a konkrétně jaké květinové druhy můžete věnovat vašim blízkým, připravili jsme si pro vás průvodce, jak efektivně pracovat s jazykem květin.

 

Co je to květomluva?

Květomluva je velmi zjednodušeně řečeno jazyk květin. Různé květiny mají různé významy, které se liší nejen druh od druhu, ale také typem, barvami až po způsob, jak jsou jednotlivé stonky uspořádány a jak je lze využít k vyjádření a komunikaci různých emocí. Jakmile porozumíte významu květin, budete najednou nahlížet na jejich darování zcela odlišně. Darování květin, ale i samotné přijímání se najednou stane úplně jiným zážitkem než doposud.

 

Historie jazyka květin

Květomluva vznikla během viktoriánské éry, tedy mezi lety 1837 až 1901, jako způsob, jak elegantně a efektivně komunikovat a projevovat emoce v době, kdy vyjádření vašich citů navenek bylo považováno za nezdvořilé a společensky nevhodné. Otevřeně projevovat pocity lásky, soucitu, lítosti nebo uznání bylo společensky odsuzováno, a právě tento tajný jazyk květin, byl skvělým způsobem, jak vyjádřit pocity, které nebylo možné vyslovit. Zatímco viktoriánská doba ustoupila a dnes už je zcela běžné a akceptovatelné vyjádřit vaše city a emoce, dala tato doba příležitost vzniknout několika florigrafickým slovníkům a květinovým významům, které se po celém světě kulturu od kultury mohou lišit, ovšem stále zde existují obecná tvrzení, která pomáhají umocňovat symboliku květin.

Například darování květin v Japonsku jako květin je silně spojeno s tradicí. V Číně se naopak darování praktikuje jako projev úcty, vděku, přátelství, lásky a pohostinnosti. Je také důležitou součástí udržování vzájemných pozitivních vztahů. V africké Ghaně jsou květiny jedním z nejuctívanějších dárků, které můžete věnovat, jelikož je ghanská kultura úzce spjata s Matkou Zemí. U nás jsou květiny poměrně častým dárkem k narozeninám nebo jako blahopřání k úspěchu, zároveň také nikdy nechybí jak na svatbách, tak i pohřbech.

 

Květiny hrály a hrají významnou roli v celé lidské historii, a přestože se význam a tradice mohou mírně lišit v závislosti na lokalitě, všude budou univerzální součástí lidského spojení.

 

Proč věnujeme květiny jako dárky?

Hlavním důvodem, proč věnujeme květiny je sdělit naše emoce a prohloubit vzájemné spojení. Bez ohledu na příležitost nebo zprávu, kterou se snažíte sdělit jsou květiny snadným, ale smysluplným dárkem, který můžete věnovat vašim blízkým. Vzpomeňte si na to, kdy jste naposledy obdrželi květiny a na radost a pozitivní emoce, které s nimi byly spojené. Nejlepší na pozitivních emocích spojených s květinami je fakt, že se nejedná pouze o krátkodobé uspokojení, ale naopak o dlouhodobě trvající efekt, který vyjde na povrch při každém jednom pohledu na krásnou kytici, která se majestátně tyčí u vás ve váze. Květiny dokážou vykouzlit úsměvy i v těch nejsmutnějších chvílích. Zároveň také samotné aranžování květin má pozitivní účinky na naši psychiku, zdraví a duševní pohodu. Zkrátka květiny jsou spojeny se samými pozitivními věci.

 

Význam barvy květin


Červená barva: Červená je nejčastěji spojována s láskou, romantikou a vášní. Jedná se rozhodně o jednu z nejzamilovanějších barev, kterou můžete pořídit. Symbolizuje lásku, náklonnost, respekt, odvahu, ale také krásu.

Bílá barva: Bílá je barvou nevinnosti, pokory a mladistvosti. Proto je barvou, se kterou se nejčastěji setkáme na svatebních obřadech nebo také u květin, které slouží jako rozloučení se s blízkou osobou. Bílá barva má v různých kulturách různé významy, proto je dobré si vždy dát pozor, zda je v dané kultuře například vhodné věnovat kytici složenou z bílých květů.

Žlutá barva: Veselá žlutá je barvou přátelství, radosti, potěšení a nových začátků. Věří se také, že žlutá barva u květin přináší štěstí.

Růžová barva: Růžová je symbolem obdivu, milosti, radosti, elegance a jemnosti. Je ideální barvou pro každou ženu, proto jsou růžové květy oblíbenou volbou do kytic k MDŽ nebo ke Dni matek.

Broskvová barva: Orientální a svěží broskvová barva je barvou upřímnosti, skromnosti a vděčnosti.

Levandulová barva: Nádherná a uklidňující levandulová barva s sebou nese význam lásky na první ohled, pokud tedy toužíte vyznat vaši lásku, levandule nebo květiny v levandulové barvě budou skvělou volbou. Dále s sebou tato barva nese významy zázraku, kouzla a dalších mystických významů.

Oranžová barva: Veselá, zářivá oranžová barva je, jak už její teplé tóny napovídají, nositelkou touhy, nadšení, gratulace a fascinace. Všechny tyto emoce se skrývají za magickou oranžovou.

 

Jak věnovat květiny jako dary


Nyní, když jsme si prozradili významy darování květin, pojďme nahlédnout na konkrétní příležitosti, při které je běžné věnovat květiny. Každá příležitost, situace nebo výjimečná událost s sebou nese také konkrétní emoce, proto je vhodné si ukázat, které květiny budou vhodnou volbou pro konkrétní situace a příležitosti. A to ať už hledáte kytici pro vaše přátele, pro vyjádření vaší lásky a zamilovaných emocí nebo naopak si přejete vyjádřit vaši soustrast někomu, kdo ztratil svého blízkého. Existuje mnoho různých květin, které můžete poslat pro konkrétní situace. Podívejte se společně s námi na konkrétní situace a příležitosti, při které květiny dokonale sdělí vaše emoce a tajné zprávy.

 

Květiny pro vyjádření vděčnosti


Ne vždy nutně musí jít o vznešenou událost, nebo speciální příležitost. Naopak věnovat květiny jako projev vděčnosti a ocenění znamená leckdy mnohem více než u speciálních událostí. A to ať už je posíláte vašemu kamarádovi, nebo rodinnému příslušníkovi. Pro tuto příležitost jsou vazby stranou, nejdůležitější je sdělení, kterého chcete kyticí dosáhnout a říct díky za všechno co pro vás dotyčný udělal, nebo vyjádření vděčnosti jenom za to, že tu pro vás je kdykoliv a v jakékoliv situaci. Využijte některé z následujících květin, abyste mohli sdělit vaše upřímné děkuji.

 

Tmavě růžové růže: Růžové růže symbolizují vděčnost a uznání, díky čemuž se velmi často používají jako projev obdivu a uznání. Jsou elegantním způsobem, jak poděkovat a vyjádřit pocity úcty.

Broskvové růže: Stejně jako u tmavě růžových růží, i broskvové růže sdílejí pocity upřímné vděčnosti. Navíc se jedná o nádherné a kombinovatelné květiny, které budou vhodné jak pro kamarády, tak i maminku, babičku nebo třeba přítelkyni.

Hortenzie: Hortenzie symbolizují vděčnost a porozumění. Kytice hortenzií je vhodným kouskem, jak projevit hluboké a upřímné uznání blízké osobě, ale také člověku, kterého tajně obdivujete a je pro vás vzorem.

Hrachor vonný: Hrachor vonný, známý také pod názvem Lathyrus je symbolem vděku a štěstí. Květy ve tvaru motýlů přicházejí v různých barvách a vzorech, k tomu všemu jsou doplněny o nádhernou sladkou vůni.

 

Díky květinám, které za vás vyjádří váš vděk, nemusíte říkat už vůbec nic. Nicméně pokud byste rádi alespoň trochu vyjádřili vaše emoce jinak než pouze květinou. Můžete kytici doplnit kartičkou s poděkováním.

 

Květiny pro přátelství


Co by to bylo za život bez přátel. Jsou pro nás vždy, za každé situace. A to ať už se jedná o veselé momenty, nebo naopak slabé chvilky, kdy potřebujeme podržet a povzbudit. Skuteční přátelé vám poskytnou rameno, když se cítíte nejhůře, nebo si s vámi dají sklenku vína na oslavu radostných chvilek a úspěchů. Je důležité pečovat o vaše přátelství, proto je milé si čas od času vzpomenout na vaše přátele a potěšit je následujícími květinami, které jsou skvělou volbou kdykoliv hledáte vhodné druhy květin pro vaše kamarády.

 

Žluté růže: Žlutá růže je nejběžnějším květem pro přátelství. Je symbolem přátelství, radosti a ideální oslavou vzájemného přátelského vztahu. Překvapte vaši kamarádku nebo kamarádka při další návštěvě nebo setkání.

Alstromérie: Alstromérie, známé také jako peruánské lilie, jsou symbolem přátelství, radosti, lásky a oddanosti. Představují také vzájemnou podporu a jsou dokonalým dárkem pro přátele, kterým si přejete vyjádřit vaše děkuji za vzájemné přátelství.

Frézie: Frézie jsou skvělým druhem květin, které můžete věnovat vašim přátelům. Jsou symbolem důvěry, ohleduplnosti a přátelství. Kytice nádherných, jemných frézií je ideálním překvapením pro vaše kamarády.

Slunečnice: Květiny známé pro své obrovské, zářivé hlavy, které jsou výrazným symbolem loajality a obdivu. Slunečnice jsou letní květinou, a tedy symbolem bezstarostných letních dnů, které často trávíte právě s vašimi přáteli.

 

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv ze zmíněných květin, můžete si být jistí, že nešlápnete vedle. Vaši přátelé budou velmi mile překvapeni.

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

ALANIS

ALANIS

již od 1084 Kč
ALENA

ALENA

již od 1062 Kč
ANDREA

ANDREA

již od 1071 Kč
TANIFE

TANIFE

již od 1063 Kč
ANNA

ANNA

již od 1130 Kč
ANTONIE

ANTONIE

již od 1015 Kč
APOLENA

APOLENA

již od 1153 Kč
ARABELA

ARABELA

již od 1197 Kč
ADRIANA

ADRIANA

již od 1130 Kč
ARIANA

ARIANA

již od 1123 Kč
BARBARA

BARBARA

již od 1107 Kč
BARBORA

BARBORA

již od 1103 Kč
EMILY

EMILY

již od 1211 Kč
KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ

již od 839 Kč
ČERVENÉ RŮŽE

ČERVENÉ RŮŽE

již od 1254 Kč
RŮŽOVÉ RŮŽE

RŮŽOVÉ RŮŽE

již od 1190 Kč
ORANŽOVÉ RŮŽE

ORANŽOVÉ RŮŽE

již od 1190 Kč
ŽLUTÉ RŮŽE

ŽLUTÉ RŮŽE

již od 1079 Kč
CECILIE

CECILIE

již od 1204 Kč
AFRODITA

AFRODITA

již od 1013 Kč
ALEXANDRA

ALEXANDRA

již od 1106 Kč
ALICE

ALICE

již od 1079 Kč
ANGELINA

ANGELINA

již od 1062 Kč
BJORK

BJORK

již od 1153 Kč
CLEOPATRA

CLEOPATRA

již od 1169 Kč
DANUŠE

DANUŠE

již od 1176 Kč
DENISA

DENISA

již od 1204 Kč
DONA

DONA

již od 1197 Kč
ELENA

ELENA

již od 1165 Kč
ELISN

ELISN

již od 1124 Kč
GISEL

GISEL

již od 1153 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 1

KVĚTINOVÝ KOŠ 1

již od 1469 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 5

KVĚTINOVÝ KOŠ 5

již od 1555 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 6

KVĚTINOVÝ KOŠ 6

již od 1574 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 7

KVĚTINOVÝ KOŠ 7

již od 1575 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 8

KVĚTINOVÝ KOŠ 8

již od 1452 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 9

KVĚTINOVÝ KOŠ 9

již od 1423 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Gardénie, rady a tipy na pěstování

Gardénie, rady a tipy na pěstování

2.3.2022

Vše o gardéniích 

Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.

Číst celé
Dvacet nejromantičtějších květin

Dvacet nejromantičtějších květin

28.2.2022

Jaké jsou nejromantičtější květiny

Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá. 

 

Číst celé
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

22.2.2022

Které bylinky milují včely

Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!

Číst celé