Mini Zen zahrady
Diy mini Zen zahrady, které Vám pomohou relaxovat
Pohled na zenové zahrady je úchvatný. Tyto mimořádné prostory byly původně vytvořeny v Japonsku, kde sloužily zen-budhistickým mnichům při každodenních meditacích a introspekci. Písek mniši hrabali každý den, aby se zachoval jeho typický obrazec a zamezili tak růstu zeleně. Pak si sedli na zahradě do určitého místa a tam trávili čas pozorováním, přemítáním a meditováním.
Ačkoliv my možná nemáme tolik času a prostoru pro vytvoření a udržování tradiční zenové zahrady, i přesto se můžeme do této praxe zapojit a sklízet tak přínos díky naší vlastní mini zenové zahradě.
Oblíbeným místem k umístění mini zen zahrad jsou pro mnoho lidí pracovní stoly. Tam jim slouží o přestávkách v průběhu dne. Vytváření obrazců v písku hráběmi a přerovnávání kamenů totiž pomáhá zvýšit uvědomění si přítomného okamžiku, a tak zklidňuje mysl a pomáhá odpočívat.
Vyrábění mini zen zahrad je skvělá aktivita k odreagování se v časech stresu a pochyb nebo i v časech úspěchu. Zapojení se do těchto aktivit je výborný způsob k pročistění hlavy a zamyšlení se nad našimi myšlenkami.
Abychom Vám pomohli začít, dali jsme dohromady návod, jak si takovou vlastní mini zen zahradu vytvořit. Není to vůbec složité, budete potřebovat jen nějaký ten materiál a trošku Vašeho času. Náš návod obsahuje detailní seznam materiálu, postup krok za krokem a nějaké tipy a nápady pro Vaši inspiraci.
Co vše je k vytvoření mini zenové zahrady potřeba
Před tím, než si uvedeme vše potřebné, podíváme se na symboliku elementů tradiční zenové zahrady, abyste lépe porozuměli jejich důležitosti.
Pískové zenové zahrady se nazývají “karesansui” neboli “suché zahrady”. Tradiční zenové zahrady nemají prvky rostlinné či vodní proto, aby se dosáhlo abstrakce, a tím navození pocitů klidu a pohody. Stejně tak má v zenové zahradě velký význam a záměr umístění kamenů a písku. Kameny představují například ostrovy, hory a stromy, zatímco pískové obrazce představují tekoucí vodu.
Přestože toto je tradiční přístup k vytváření těchto oáz klidu, nutně neznamená, že jej musíte následovat. Dnešní mini zenové zahrady obsahují moderní elementy jako barevný písek, miniatury stromů, a dokonce i dekorativní a veselé prvky. Nebojte se přidat cokoliv, co Vás napadne k vytvoření zcela autentického projektu, který je v souladu s Vašim osobním vkusem. Co je však důležité si uvědomit, že tvoříte především relaxační a vědomý prostor. Tedy vše, co přidáte, by mělo tyto emoce vhodně doplňovat.
Jinými slovy, písek neonových barev a jasná LED světla Vás budou spíše rozptylovat, nebudou tedy zrovna těmi nejvhodnějšími doplňky k zachování uklidňujícího rázu zahrady.
Pro vytvoření si vlastní mini zenové zahrady potřebujeme:
- Zahrádku – většinou jsou k dostání dřevěné „nádoby“ obdélníkového či kulatého tvaru, které působí přirozeněji, ale můžete si zvolit i nádobu ze skla, jestli je to více v souladu s Vaším vkusem nebo interiérem
Do nádoby nasypeme písek (bílý, černý nebo barevný). Ten je k tvarování obrazců lepší jemný. V nádobě jej protřepeme tak, aby byl rovnoměrně rozložen.
Do písku zahrady můžete přidat např. pár kapek esenciálního oleje k provonění a navození příjemné atmosféry,
Do zahrady umístíme kameny, buď jednotlivě či ve skupince. Kameny je lepší si přinést z venku, aby Vaše zahrada vypadala autenticky jako v přírodě, jen je před položením do zahrady očistěte. Před umístěním je třeba zvážit, co chcete, aby kameny v zahradě reprezentovaly. Namísto kamenů nebo k jejich doplnění můžeme přidat krystaly pro jejich léčivé vlastnosti.
- Rostliny – vzhledem k tomu, že nádoba na zen zahradu není přizpůsobena pro sadbu živých rostlin, je lepší si zvolit tillandsie aneb rostliny žijící ze vzduchu. Alternativou jsou nenáročné mechy či sukulenty, ty pak umístěte do zahrady před položením písku a dejte pod ně drobné kamínky pro zajištění odtoku vody.
Nakonec použijte mini hrábě k vytvoření obrazce, který si můžete měnit dle libosti, i několikrát za den.
Hrábě, stejně tak i ostatní materiál jsou k dostání ve specializovaných obchodech zaměřených přímo na tvorbu zenových zahrad. Tam si můžete zakoupit i celé základní sety společně s pískem, kameny a také další doplňky jako např. můstky či domečky.
Při tvoření zenové zahrady se meze nekladou. Máme k dispozici vlastní fantazii či je možné najít inspiraci u zdrojů, které se této tématice věnují.
https://www.radostvpisku.cz/piskovnice/piskovnice-zenove-zahradky
tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR
Mohlo by vás také zajímat
Zajímavosti ze světa květin
Gardénie, rady a tipy na pěstování
Vše o gardéniích
Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.
Dvacet nejromantičtějších květin
Jaké jsou nejromantičtější květiny
Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá.
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu
Které bylinky milují včely
Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!