Nejlepší zimní pokojové rostliny pro váš domov
Pokojové rostliny pro zimní období
Většina lidí často považuje pokojové rostliny za něco podobného, jako je například kus dalšího nábytku do jejich interiéru. Umístí rostliny do místnosti, kdy jim dají sem tam napít, když si vzpomenou, a pak jen doufají, že rostliny přežijí. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení jsou pokojové rostliny živé, stejně jako vy a já. Živí se, dýchají, pijí a mají rády teplo stejně jako my. Schopnost udržet pokojové rostliny naživu a zdravé má mnoho společného s konkrétním umístěním správné rostliny na správné místo. Ani sebelepší odborník nedokáže zajistit, aby stínomilná rostlina přežila na slunném okně, zkrátka konkrétní potřeby rostlin neobalamutíte.
Pokojové rostliny mohou však zcela proměnit a rozzářit místnost, zejména v chladnějších měsících. Častým problémem pokojových rostlin je příliš časté zalévání, zejména v zimních měsících, kdy mnoho rostlin naopak vyžaduje méně vody. V zimě, kdy mnohé rostliny odpočívají, je důležité používat méně hnojiv, protože v zimě mnohé rostliny rostou pomaleji - v důsledku toho potřebují méně živin, aby se uživily. To platí jak pro pokojové, tak pro venkovní rostliny, proto platí pravidlo, že v zimě snižte frekvenci hnojení na polovinu.
Přelití rostliny poznáte tak, že ji vyjmete z květináče a očicháte půdu. Ano, čtete správně. Chcete-li zachránit zvadlou rostlinu v květináči, vyjměte ji z květináče a odstraňte všechnu mokrou zapáchající zeminu a zahnívající kořeny. Rostlinu přesaďte do menšího květináče se suchou směsí a v případě potřeby ji seřízněte.
Je důležité, aby rostliny byly v zimních měsících umístěny na co nejlépe osvětleném místě. Všechny rostliny, ke kterým se dostává pouze ranní světlo, přemístěte na světlejší místo. Umístěte je k oknu, kam bude dopadat odpolední sluneční světlo. Neumisťujte je však příliš blízko oken nebo dveří; pokojové rostliny nesnášejí průvan, zejména ten studený. Zkuste nad nimi přemýšlet jako nad lidmi. Lidé také nemají rádi extrémní podmínky jako je příliš mnoho tepla, nebo naopak zimy, stejně tak to má i většina rostlin.
V následujících řádcích se s vámi podělíme o 10 nejlepších zimních pokojových rostlin, které můžete pořídit k sobě domů.
1. Aloe Vera
Tento velký sukulent je běžnou pokojovou rostlinou a lidovým lékem na zklidnění popálenin nebo svědění. Pokud má aloe po celý rok dostatek světla, v zimě vám bude hojně kvést. Aby se mu dobře dařilo, potřebuje dobře propustnou, hrubou půdu a jasné světlo.
2. Můrovec
Jedná se pravděpodobně o nejrozpoznatelnější orchideje, o které není nouze a prodávají se po celý rok. Dopřejte jim filtrované světlo a průměrnou vlhkost půdy a budou kvést celé měsíce bez větší údržby.
3. Dracena
Péče o draceny je nesmírně snadná, pokud si pohlídáte pár základních věcí. Chraňte ji před průvanem a přímým sluncem, které by mohlo spálit listy. Dávejte pozor na opadané žluté listy, které jsou známkou přemokření a nikdy nenechávejte rostlinu stát ve vodě, vždy mějte v květináči odtokový otvor.
4. Tchýnin jazyk
Pokud u vás všechny rostliny skutečně selžou, existuje zde stále jedna oblíbenkyně, kterou není nikdo jiný, než tchýnin jazyk. Daří se jí na plném slunci nebo v polostínu, dává přednost suchému vzduchu a málokdy potřebuje přesazovat. Ideální pro začátečníky!
5. Kaktusy
Určitě jste věděli, nebo alespoň tušili že se kaktus dostane na náš seznam. Díky své schopnosti uchovávat vodu a živiny potřebuje kaktus zalévat jen zřídka. Rád se vyhřívá na slunci a vždy, ale opravdu vždy vypadá dobře ve skupince pod oknem.
6. Tlustice vejčitá
Tato rostlina je s věkem stále krásnější. Celoročně snáší pokojové teploty a vyhovuje jí nepřímé slunce a málo vody. Díky svým tlustým listům dokáže zadržet dostatek vody, ze které může po nějakou dobu prosperovat a to zcela bez vaší další péče.
7. Dračinec vroubený
Umístěte ho na světlé místo a odmění se vám bezstarostnou krásou. Dračinec nemá rád mokro, proto doporučujeme dobrou drenáž. Stejně tak nesnáší stěhování, dračince jsou květiny, které se upnout na jedno místo a další přemísťování ať už v rámci pokoje nebo domu jim nesvědčí. V takovém případě vám to nejčastěji dají najevo v podobě žloutnutí listů. Pokud se ale chcete skutečně zavděčit, můžete mu čas od času vláhu v podobě rozprašovače, dračinec vám na oplátku pomůže dokonale pročistit vzduch v místnosti.
8. Filodendron převisnutý
Jedná se o nejoblíbenější z filodendronů, protože zůstává drobného vzrůstu a zároveň je nenáročný. Navíc k tomu všemu je tolerantní k průvanu. Nemá však rád příliš dlouhé přestávky mezi zálivkami, nicméně se většinou rychle vzpamatuje. Pokud ale chcete váš filodendron hýčkat, zálivku byste si měli hlídat.
9. Fíkovník skřípinolistý
Tento supermoderní pokojový strom má rád pokojové teploty mezi zhruba 18 a 25 stupni celsia a jasné až středně silné světlo. Povrch půdy by měl mezi zaléváním mírně vyschnout a pokud začne vypadat jako bledý důlek, přemístěte ho na méně světlé místo.
10. Fíkovník pryžodárný
Tato snadno pěstovatelná pokojová rostlina vyroste do dva a půl metru vysokého stromu, který bude ve vašem domě velkým zeleným středobodem. Pokud nemáte v domě místo pro strom, pravidelně zastřihávejte dlouhé stonky. Mezi zaléváním nechte povrch půdy stromu vyschnout. Fíkovníku se daří při středním až jasném osvětlení a při pokojových teplotách 15 až 26 stupňů.
Tak co, která pokojovka u vás vítězí? Máte už některou z nich doma nebo jsme vás přesvědčili, že ne vždy se musíte bát, že byste se o vaše pokojové rostliny nedokázali postarat. S výše zmíněnými to půjde doslova bez starostí!
tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR
Mohlo by vás také zajímat
Zajímavosti ze světa květin
Gardénie, rady a tipy na pěstování
Vše o gardéniích
Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.
Dvacet nejromantičtějších květin
Jaké jsou nejromantičtější květiny
Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá.
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu
Které bylinky milují včely
Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!