Příprava cibulek na zimu, jak je správně zazimovat?

Jak zazimovat cibulky květin

Ať už skladujete cibulky něžných jarních květin nebo odolnějších jarních cibulovin, které jste nedostali včas do země, správné skladování během zimní sezóny vám zajistí, že tyto cibulky budou životaschopné a správě připravené pro výsadbu během jarních měsíců. V našich teplotních podmínkách je třeba cibule okrasných rostlin chránit před zimou, mezi oblíbené cibuloviny okrasných rostlin patří například gladioly, jiřiny nebo kaly. Nemusíte se však bát, že by zazimování cibulek okrasných květin byl složitý proces, naopak se jedná o naprosto snadnou péči, kterou bez problémů zvládne i naprostý začátečník. Pojďte se společně s námi podívat, jak správně skladovat cibulky přes zimní období.

 

Příprava cibulek na zimní skladování


Čištění

Pokud byly cibulky vykopány ze země, je nutné je pořádně očistit. Některé cibulky je lepší nechat ještě chvilku proschnout a rozložit je vedle sebe. Jako první z nich sundejte přebytečnou hlínu a špínu. Neumývejte je však pod vodou ani mokrým hadříkem či rukama, zbytečně byste do cibulek dostali přebytečnou vodu a mohli tak způsobit nechtěnou hnilobu při jejich zimním skladování. Raději je pořádně ošoupejte pomocí rukou nebo nožíku. Pokud najdeme odumřelé části, ty je vhodné odstranit a vyhodit.

 

Skladování

V žádném případě cibulky nevkládejte do igelitových sáčků, mikrotenových sáčků nebo jiných plastových nádob. Cibulky musí být vždy uloženy v materiálu, kde budou moci nadále dýchat a který bude prodyšný a stejně tomu tak je i během zimního skladování. Jakmile by neměly cibulky přístup k cirkulovanému vzduchu a zapařovaly by se, velmi brzy by začaly hnít. Místo toho raději cibulky zabalte do kartonové krabice, ve které ji můžete skladovat během zimního období. Při přípravě cibulek na zimu vystelte kartonovou krabici novinami a snažte se, aby se jednotlivé cibulky navzájem nedotýkaly.

 

Výběr správného místa

Dalším důležitým krokem je vybrat chladné a suché místo, kde nehrozí vysoká vlhkost. Například skříň je vhodným místem pro skladování vašich cibulek. Pokud máte sklep, který není příliš vlhký, může být taktéž vhodnou volbou pro skladování cibulek. V případě, že skladujete také jarní květinové cibulky, garáž může být taktéž vhodným místem pro uložení. Zde záleží jen na vás a na vašich dispozicích. Dejte si však pozor, aby teplota na místě, kde skladujete cibulky neklesla pod nula stupňů celsia. To se týká zejména zazimování cibulek ve sklepě.

 

Speciální požadavky

Pokud vaše jarní cibulky neskladujete na chladnějším místě, jako je napřiklad garáž, nebo sklep, můžete zvážit skladování v lednici. Jarní cibulky potřebují ke kvetení alespoň šest až osm týdnů chladu. Proto pokud cibulky připravíte už předem a dopřejete jim trochu chladu předtím, než je zasadíte do země, budete si moct jejich květy užívat mnohem déle. Otázkou zůstává, kdy je ideální doba na to zasadit cibulky do země. V tomto případě záleží hlavně na místě, kde bydlíte, ideální je počkat, jakmile přejdou všechny jarní nečekané mrazíky, ovšem obecně se uvádí, že nejlepší čas na výsadbu cibulek je v moment, kdy na jaře rozmrzne půda po chladné zimě.

 

Čas od času je zkontrolujte

Dalším tipem pro správné skladování je také občasná kontrola během zimních měsíců. Stačí, pokud alespoň jedenkrát za měsíc na vaše cibulky nahlédnete a zkontrolujete jejich stav. Každou cibulku jemně stiskněte a zbavte se všech, které začínají mít kašovitou podobu. Díky této pravidelné kontrole můžete zabránit aby se hniloba roznesla i mezi další zdravé kousky.

 

Pokud některé cibulky pěstujete přímo v květináčích, bude pro vás zazimování snadnější, stačí květináče přenést do přijatelnější teploty, kde budete mít jistotu, že je nezastihne žádný mráz. V tomto případě není nutné cibulky vytahovat z hlíny, můžete je nechat uložené v květináči, který na jaře pouze vrátíte na jeho původní místo.

 

Pokud budete dodržovat tyto základní kroky, můžete se začít těšit na jaro, kdy nastane čas cibulek a vy si můžete už během zimních měsíců začít pomalu plánovat, kde tento rok vaše cibulky zasadíte! Jarní cibulky jsou téměř povinností každého zapáleného zahradníka, které po dlouhé zimě přináší opět trochu barevné radosti do našich zahrad.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Gardénie, rady a tipy na pěstování

Gardénie, rady a tipy na pěstování

2.3.2022

Vše o gardéniích 

Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.

Číst celé
Dvacet nejromantičtějších květin

Dvacet nejromantičtějších květin

28.2.2022

Jaké jsou nejromantičtější květiny

Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá. 

 

Číst celé
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

22.2.2022

Které bylinky milují včely

Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!

Číst celé