Proč věšíme věnce

Jaký je hlavní důvod pro věšení věnců?

Přemýšleli jste někdy nad významem, který se skrývá za tradicí věšení věnce? Jakmile se řekne slovo věnec, většina lidí si vybaví smuteční událost nebo naopak svátky spojené s Velikonocemi nebo Vánocemi, kdy běžně lidé věsí věnce jako ozdoby na jejich vstupní dveře. Tato tradice je spojena s následující vírou.

 

Obětování se Ježíše za naše hříchy

Křesťané často spojují věšení věnce s obětí Ježíše Krista, kterou na sebe vzal se svým ukřižováním. Tyto věnce tradičně zahrnují dvě hlavní barvy, a to zelenou v podobě listů a červené bobule. Zelená barva symbolizuje věčný život Ježíše, zatímco červená barva bobulí zobrazuje jeho krev. Mnoho křesťanů tak zavěšuje své věnce na dveře jako symboliku, že Ježíše zvou do svých domovů a otvírají mu svá srdce.

 

Oslava vítězství

Již v antickém Římě lidé věšeli věnce na dveře, jako oslavu vítězství po bitvě. Stejně tak křesťané během Vánoc oslavují vítězství. Hlavním důvodem je že nic nedokázalo zabránit tomu, aby Ježíš přišel na svět a zároveň dokázal zvítězit nad smrtí.

 

Nekonečný kruh

Samotný tvar věnce nese svůj význam. Pro některé představuje kruh života, pro ostatní symbolizuje věčný život a nekonečnou lásku k bohu. Tvar věnce nemá ani začátek, ani konec, stejně jako život Ježíše Krista, který je nekonečný. Stejně tak jeho zelená barva přispívá k tématu věčnosti. Věnce se používaly už v dobách před příchodem křesťanství, kdy symbolizovaly protiklad ke studené a chladné zimě bez úrody.

 

Pošlete věnec jako dárek

Věncem si můžete vyzdobit vlastní stůl nebo dveře, můžete jej ale věnovat jako dárek během vánočních svátků. Zároveň se nebojte experimentovat s místem, kde věnec zavěsíte. Nejčastěji věnce najdeme na vstupních dveřích či v okně. Zkuste věnec letos naaranžovat trochu netradičně a zavěste ho například na římsu od krbu, do rámečku obrázku nebo jej elegantně naaranžujte mezi dvě poličky. Tato netradiční místa jistě upoutají pozornost a nenechají návštěvu bez povšimnutí.

 

Věnec není jediný co se věší..

Mezi další tradice patří také věšení jmelí nejčastěji nad vánoční tabuli, kde by tímto způsobem zavěšené jmelí mělo splnit přání všem stolujícím hostům. Zároveň také mezi oblíbené tradice patří líbání se pod jmelím v den štědrého dne, což by mělo utužit vztah zamilovanému páru. Jmelí si ovšem nemusíte věšet pouze nad stůl, ale kdekoliv jinde ve vašem bytě by mělo přinést štěstí, lásku a v neposlední řadě by vás mělo ochránit před nemocemi. Jmelí si nese svou tradici již od dob Keltů, kteří věřili v jeho magickou moc, kterou získalo díky jeho výskytu vysoko na stromech a vyskytuje se tak v přímé blízkosti samotného nebe. Jmelí mělo svými větvičkami vyhánět zlé démony a chránit stromy před jejich zlými útoky.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KYTICE RUDÝCH RŮŽÍ
NEJ....

KYTICE RUDÝCH RŮŽÍ

již od 883 Kč
HAPPY

HAPPY

již od 911 Kč
ALSTROMERIE + FREZIE

ALSTROMERIE + FREZIE

již od 911 Kč
KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ

již od 1079 Kč
KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ

již od 839 Kč
GUAPA

GUAPA

již od 967 Kč
SOMA

SOMA

již od 980 Kč
RŮŽE MIX

RŮŽE MIX

již od 1079 Kč
SESTAVTE SI KYTICI RŮŽÍ

SESTAVTE SI KYTICI RŮŽÍ

již od 917 Kč
SUNNYS

SUNNYS

již od 1002 Kč
BEST

BEST

již od 1146 Kč
RACHELS

RACHELS

již od 1094 Kč
SLUKY

SLUKY

již od 819 Kč
LUCIE

LUCIE

již od 1261 Kč
CLASICO

CLASICO

již od 1094 Kč
EUSTOMA
Novinka

EUSTOMA

již od 1325 Kč
ALEXA

ALEXA

již od 921 Kč
JASMIN

JASMIN

již od 1027 Kč
TILIN

TILIN

již od 1130 Kč
ŽÍHANÉ RŮŽE 1

ŽÍHANÉ RŮŽE 1

již od 1079 Kč
SLUNEČNICE

SLUNEČNICE

již od 975 Kč
DULY

DULY

již od 1013 Kč
CARIN

CARIN

již od 1073 Kč
SUMMER

SUMMER

již od 991 Kč
LUDMILA

LUDMILA

již od 936 Kč
VIVI

VIVI

již od 1231 Kč
BARBORA

BARBORA

již od 1103 Kč
HELIN

HELIN

již od 1080 Kč
VANESA

VANESA

již od 1211 Kč
BIBIANA

BIBIANA

již od 1094 Kč
KOLORKA

KOLORKA

již od 890 Kč
PRECIOSO

PRECIOSO

již od 1130 Kč
LUCIANA

LUCIANA

již od 1142 Kč
ANDREA

ANDREA

již od 1071 Kč
FREZIE + EUSTOMA

FREZIE + EUSTOMA

již od 1083 Kč
PURPURA

PURPURA

již od 1041 Kč
BAREVNÁ KYTICE KRISTIN

BAREVNÁ KYTICE KRISTIN

již od 1163 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Gardénie, rady a tipy na pěstování

Gardénie, rady a tipy na pěstování

2.3.2022

Vše o gardéniích 

Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.

Číst celé
Dvacet nejromantičtějších květin

Dvacet nejromantičtějších květin

28.2.2022

Jaké jsou nejromantičtější květiny

Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá. 

 

Číst celé
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

22.2.2022

Které bylinky milují včely

Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!

Číst celé