Průvodce jedovatými květinami

Jedované květiny

Květiny jsou skvělým a jedinečným doplňkem každého domova a zahrady, ovšem i tyto krásky mají také občas háček, ptáte se jaký? Pokud máte malé děti, nebo zvířata, existuje hned několik toxických rostlin od kterých byste se měli raději držet dále. Dospělý člověk si je vědom toho, že některé rostliny jsou jedovaté a rozhodně by se neměly konzumovat, u dětí a zvířat bohužel tuto jistotu nikdy nemáte. Vzhledem k tomu, že je na první pohled těžké určit, zda je květina jedovatá, či nikoliv, přinášíme vám v dnešním článku seznam nejběžnějších květin, se kterými si se v jejich sezónu můžete setkat několikrát denně.

 

 

Narcisy

Začneme hned s opravdu známým zástupcem jarních květin, které se během jara začínají společně s tulipány objevovat mezi prvními. Narcisům se přirozeně daří v mírném a středomořském podnebí, díky čemuž si jejich krásu můžeme užívat téměř neomezeně. Často je můžeme potkat v parcích, zahradách a zároveň jsou také oblíbenou volbou na záhony. Možná vás nemile překvapí, že všechny části narcisu jsou jedovaté, čímž vzniká opravdové nebezpečí zejména pro naše čtyřnohé mazlíčky a nezbedné děti. Při požití narcisu může v lepším případě dojít pouze k podráždění úst, v horším případě k nevolnosti, zvracení, bolesti břicha nebo průjmu. Proto si raději rozmyslete narcisy na vaší zahrádce, pokud máte doma ratolesti.

 

Hortenzie

Majestátní květy hortenzií dokáže rozeznat pravděpodobně každý. Hortenziím se nejlépe daří v oblastech s bohatými, pórovitý a vlhkými půdami, které jim dodají dostatek vláhy. Zároveň upřednostňují prostředí s plným ranním sluncem a odpoledním stínem. Hortenzie není jedová celá, jako například narcis. Pupeny a listy hortenzií jsou ale známé svojí toxicitou. Po konzumaci listů nebo pupenů hortenzie se mohou dostavit bolesti žaludku, hlavy, závratě, zvracení nebo dokonce potíže s dýcháním. V některých případech se mohou tyto příznaky dostavit se zpožděním.

 

Konvalinka

Konvalinka je vytrvalou rostlinou, která se obvykle vyskytuje v oblastech severní polokoule s mírným podnebím. V našich končinách si můžeme krásu konvalinek užívat v pozdnějších jarních měsících, nejčastěji v průběhu dubna až květa. Konvalinky přirozeně kvetou v našich lesích, proto si je může kdokoliv natrhat. Stejně jako u narcisu i konvalinka je kompletně jedovatá. Všechny části rostliny se prokázaly jako toxické. Konzumace konvalinky může způsobit otravu, která následně vyvolá zažívací problémy, může být navíc doprovázena rozostřeným zrakem, malátností, vyrážkami a u někoho může vyústit až v srdeční potíže, nejčastěji se udává nepravidelný srdeční rytmus.

 

Ranní sláva

Z názvu možná hned nepoznáte o jakou rostlinu se jedná, ovšem nádherně fialově zbarvené květy ranní slávy zná zaručeně každý. Ranní sláva původem pochází z tropických oblastí Ameriky a přirozeně se mohou vyskytovat v oblastech se subtropickým nebo mírným podnebím. Ranní sláva má jedované pouze semena. Po konzumaci semen se může dostavit průjem a halucinace. Jako další negativní účinek může být rozmazané vidění a celková zmatenost.

 

Pivoňky

Nádherné květy pivoněk, které se díky své krátké době květu vyznačují opravdovou exkluzivitou, patří bohužel také na seznam jedovatých rostlin. Nejvíce se jim daří na přímém slunci a dobře odvodněné půdě. Mezi jedovaté části květin patří kořen, květy a semena. Po požití kterékoliv toxické části pivoněk se může dostavit otrava, která je provázena nejčastěji průjmem, podrážděnou kůže, třesem celého těla a zrychleným tepem.

 

Tulipány

Kdo by to byl řekl, že se na tomto seznamu objeví právě oblíbené tulipány! Tulipán původem z horských oblastí se díky šlechtění nyní vyskytuje běžně i v našich končinách. Vyhovují jím místa se suchým létem a chladnou zimou. Mezi jedovaté části tulipánu patří listy, stonky, kořeny a bobule, přičemž nejtoxičtější částí rostliny jsou právě cibule. Otrava způsobená konzumací tulipánů může způsobit podráždění kůže, úst, ale také bolest břicha a závratě.

 

Jak se chránit před jedovatými rostlinami?

Odpověď je poměrně prostá a jednoduchá, nejsnadnějším způsobem, jak sebe a své blízké chránit před jedovatými květinami je nedotýkat se a hlavně nekonzumovat nic, co neznáte. Při manipulaci s jedovatými částmi květin si nezapomeňte pořádně umýt ruce a všechna místa na těle, které se mohla dotknout toxické části rostliny. Pokud máte zvířata nebo malé děti, raději se jedovatým rostlinám vyhněte úplně a počkejte až děti dorostou do věku, kdy se budete moci spolehnout, že je nenapadne jíst krásné a oku lahodné květy.

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Gardénie, rady a tipy na pěstování

Gardénie, rady a tipy na pěstování

2.3.2022

Vše o gardéniích 

Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.

Číst celé
Dvacet nejromantičtějších květin

Dvacet nejromantičtějších květin

28.2.2022

Jaké jsou nejromantičtější květiny

Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá. 

 

Číst celé
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

22.2.2022

Které bylinky milují včely

Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!

Číst celé