Rostliny, které vydrží i extrémně suchou půdu a plné slunce

Jaké rostliny na plné slunce

Během extrémních a náročních vegetačních období mohou mít i opravdu zkušení a vzdělání zahradníci potíže s uspokojením potřeb svých rostlin. Nejčastěji jsou tyto problémy spojovány s intenzivním sluncem, vysokými teplotami během leteních měsíců a s nimi spojeným dlouhodobé sucho. V dnešním článku vám představíme několik rostlin, kterým tyto podmínky nedělají potíže a odvděčí se nám i krásnými květy.

 

 

Když je voda vzácná

I když se může zdát, že možnost zavlažování dokáže vyřešit každý problém s nedostatkem vody, není tomu tak. V některých regionech, kdy je situace s vodními zdroji opravdu kritická se musí dodržovat opravdu přísná omezení při nakládání s vodními zdroji. Naštěstí i pro vášnivé zahradníky z těchto oblastí není ještě všechno ztraceno, jak by se mohlo zdát. Specifický výběr rostlin, které jsou schopny snášet ostré, spalující slunce a suchou půdu vám pomůžou tuto kritickou situaci zachránit. Proto si ihned představíme rostliny, které doslova kamarádí s plným sluncem, jsou nenáročné na údržbu, vypadají krásně a navíc jsou schopné kvést a růst během letního stresového období.

 

Najít rostliny, které milují plné slunce a suchou půdu může být obtížné, mnoho z nejpopulárnějších květin a keřů, které máme k dispozici jsou ty, které vyžadují časté a důsledné zavlažování, zejména během nejteplejších období v roce. Proto lidé, žijící na území, které často trpí suchem se budou muset tradičním rostlinám vyhnout, nebo jim zajistit specifické podmínky pro růst. Zahradníci však mohou vsadit na odzkoušené rady a tipy zkušených floristů a využít potenciálu suchomilných rostlin. Při hledání nejlepších rostlin pro suchou půdu se můžete poradit ve vašem místním zahradním centru nebo se inspirovat naším výběrem, který vás rozhodně podpoří v tom, že i suché oblasti mohou být stále zelené!

 

Nejlepší suchomilné rostliny, do extrémních podmínek

Většina suchomilných rostlin pochází ze suchých oblastí a mezi nejoblíbenější vůbec patří rozhodně různé druhy sukulentů. Tyto jedinečné rostliny, které jsou schopny zadržovat vodu jsou vynikající volbou do vaši zahrady, pokud toužíte po zajímavých tvarech a texturách. Rostliny se navíc mohou velmi lišit velikostí a vzhledem. Například agáve, rozchodník i kaktusy jsou relativně běžné v okrasných zahradách, které často zažívají období bez dešťů.

 

Suchomilné rostliny jsou často zajímavé pro svůj vzhled, strukturu, tvar listů a podobně, než pro zářivé jasné barvy nebo bohaté květy.  Mezi oblíbené, zajímavě tvarované rostliny patří například:

 

Agáve

Rostlina agáve doslova nesnáší vodu a vyžaduje tedy jen občasné zalévání, pokud je hlína na povrchu suchá. Během zimního období ji dokonce nemusíte zalévat vůbec. Agáve je svým původem z USA, konkrétně ze států Nové Mexiko, Arizona a Texas, tedy oblastí, které jsou známé pro své suché podmínky.

 

Aloe vera

Aloe vera si doslova užívá slunečních paprsků a miluje sucho. Na přímé sluneční záření však může reagovat různě, proto je pro ni vhodnější tlumené záření. Během letních, opravdu parných dnů, dopřejte aloe pravidelnou zálivku. Naopak v zimě si dávejte pozor, abyste aloe nepřelili a stačí ji zalévat trochou vody pouze jednou za dva týdny.

 

Echinacea

Echinacea, známá také pod názvem třapatka nachová, indiánské slunce nebo červená tanečnice. Pod všemi zmíněnými názvy se však skrývá pouze jedna krásná léčivá bylina. Echinacea je opravdovým zázrakem a dokáže pomoci při léčbě virových onemocněních, bakteriálních infekcí a navíc i posiluje lidskou imunitu!

 

Pelargonie

Tuto rostlinu možná budete znát spíše pod zažitým jménem muškáty, které patří mezi oblíbené balkonové stálice letních měsíců. Pelargonie doslova milují sluníčko a teplá stanoviště jim dokonale prospívají k růstu. Muškáty jsou oblíbené zejména kvůli jejich pestrým barevným květům, které nevyžadují žádnou náročnou práci. A navíc zvládnou dokonce i několik dní bez zalévání! A to se v letním období dovolených opravdu vyplatí.

 

Klejicha hlíznatá

Klejicha hlíznatá je ideální pro všechny pěstitele, kteří občas zapomenou na pravidelné zalévání, to je totiž přesně něco, co klejicha miluje! Pokud ji nebudete zbytečně přelévat, bude vás těšit nádhernými květy, které se otevírají koncem léta a trvají a do podzimu. Miluje slunce a propustnou půdu. Ovšem u klejichy je nutné být obezřetný, jelikož obsahuje jedovaté glykosidy! Proto si ji rozmyslete v případě že vlastníte čtyřnohého mazlíčka.

 

Přinesli jsme vám alespoň trochu inspirace květinami, které vám mohou dělat radost i v náročnějších podmínkách? Ačkoliv to může někdy vypadat, že jsou místa, které jsou extrémní a nepřívětivá pro všechno živé, nedejte se a hledejte! Naopak budete mile překvapeni, jak krásné květy můžete pěstovat i na tak extrémních podmínkách.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

BARBATA

BARBATA

již od 1195 Kč
ANETA

ANETA

již od 1106 Kč
SUNNY

SUNNY

již od 1085 Kč
SLUN

SLUN

již od 1027 Kč
SUMMER

SUMMER

již od 991 Kč
SVĚŽÍ MIX

SVĚŽÍ MIX

již od 1070 Kč
SLUNEČNICE

SLUNEČNICE

již od 975 Kč
SOLI

SOLI

již od 1118 Kč
HELIN

HELIN

již od 1080 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Gardénie, rady a tipy na pěstování

Gardénie, rady a tipy na pěstování

2.3.2022

Vše o gardéniích 

Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.

Číst celé
Dvacet nejromantičtějších květin

Dvacet nejromantičtějších květin

28.2.2022

Jaké jsou nejromantičtější květiny

Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá. 

 

Číst celé
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

22.2.2022

Které bylinky milují včely

Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!

Číst celé