Usušte si svou kytici - 1. díl: Tradiční sušení

Jak si usušit kytici - 1. díl: Tradiční sušení

Sušené a lisované květiny mají jedinečný romantický podtón. Možná jste už někdy v životě dostali kytici, u které jste si přáli, aby neuschla a byla krásná napořád. Jedním ze způsobů, jak z něčeho tak prchavého, jako jsou právě řezané květiny udělat dlouhověké memento je právě sušení nebo lisování květin. Takto uchované květiny jsou schopny vyvolat šťastné vzpomínky vždy, kdy se na ni podíváte. Radost z květiny tedy rozhodně nekončí v procesu obdarování, naopak, dokáže trvat ještě dlouho poté! Pojďte se s námi podívat jak snadno a efektivně můžete usušit vaši oblíbenou kytici a těžit její krásu ještě dlouho poté, co skončí její období svěžesti a čerstvosti. Pojďte se s námi podívat na jednoduché metody, které vám umožní užívat si krásu květin mnohem déle, než jste možná byli doposud zvyklí.

 

Sušení vs. lisování květin


K zachování krásy květin můžete použít dvě hlavní metody, mezi které patří sušení a lisování. U sušených květin si rostlina stále zachová svůj tvar a zároveň odstraní vlhkost, která by běžně vedla k rozkladu. U lisovaných květin se také ztrácí vlhkost, ale jiným způsobem, než u sušených rostlin. U lisování se vlhkost odstraní vytlačením na papír, přičemž vám zbyde pouze tenká, křehká rostlina.

Ať už se rozhodnete květiny sušit nebo je listovat, existuje hned několik způsobů, jak můžete dosáhnout konečného výsledku, přičemž jak už to bývá, každý má své výhody a nevýhody. V dnešním článku si představíme konkrétní metody, abyste se mohli sami rozhodnout, zvážit klady a zápory pro každou z nich a vybrat si tu, která je pro vaše potřeby nejvhodnější.

Výběr nejlepší metody, vždy závisí na vás a na tom, co od konečného výsledku očekáváte a také na konkrétních typech květin, které chcete zachovat. Při rozhodování o správném postupu zachování květin také zvažte, kde bude váš finální produkt vystaven nebo uložen. Některé ze sušených květin dokážou velmi rychle ztratit svoji barvu na slunci. Také teplotní rozdíly dokážou sušené květiny pěkně potrápit, například příliš mnoho tepla pocházejícího z radiátorů nebo krbu mohou velmi negativně poznamenat sušené květiny. Dalším strašákem sušených květin je také prach, jakmile je necháte na pospas prachu, je téměř jisté, že se s květinami můžete rozloučit.

 

Kytici je nejlepší usušit co nejrychleji, protože plně vyzrálý květ během procesu sušení s velkou pravděpodobností ztratí některé z okvětních lístků a vaším cílem je samozřejmě zachovat co nejvíce okvětních lístků, aby květina vypadala co nejbohatší. Čím déle čerstvé květiny sedí ve vodě, tím více se květiny začnou otevírat. Použití květin pro sušení, které se právě otevírají nebo jsou v plném rozkvětu, je ta nejlepší volba a pokud zasáhnete v tento ideální moment, můžete se těšit na nejlepší výsledky. Pokud byste květiny nechali ve váze příliš dlouho, mohlo by dojít ke ztrátě tvaru i barvy, přičemž oba elementy si přejeme zachovat. Pokud plánujete sušit kytici, kterou jste dostali ke zvláštní příležitosti, pravděpodobně ji nebudete chtít sušit hned, jakmile se vám krásně rozvine ve váze, proto je vhodné vybírat dlouhotrvající květy, které si užijeme jak v jejich čerstvém stavu, tak i následně v sušeném.

 

Sušení květin


Sušením květin zajistíte, aby vaše kytice i po usušení, působila v co nejvěrnější podobě, jaké jste ji obdrželi. Jakmile uschne, můžete ji s klidným srdcem využít ve váze jako za jejího čerstvého stavu. Zároveň ji můžete využít na další aranžmá jako jsou věnce nebo stolní květinové dekorace.

Květiny s velkými pupeny jako jsou například pivoňky nebo růže budou mnohem lépe vypadat usušené, než lisované. Díky jejich obrovským květinovým hlavám si zanechají požadovaný tvar, který nebude zdeformován procesem lisování. Totéž platí například pro hortenzie a jakoukoliv další květinu s velkým květem, která je tvořena spoustou malých okvětních lístků. Všechny tyto květiny by se velmi rychle lisováním zdeformovali.

Tip pro efektivnější sušení: Všechny okvětní lístky, které ztratíte během procesu sušení mohou být následně znovu využity! Smíchejte je například s éterickými oleji a vytvořte si tak dokonalý domácí éterický olej.

 

Květiny sušené vzduchem

Sušení na vzduchu je pravděpodobně nejběžnější metodou používanou k sušení květin a je určitě jednou z nejstarších a nejtradičnějších metod sušení květin. Zároveň k ní nepotřebujete žádné speciální prostředky a můžete ji velmi snadno provést kdekoliv a kdykoliv.

Jak na ni? Jednoduše oříznout přebytečné listy na stoncích květin, které chcete usušit. Tyto stonky svažte dohromady a na několik dnů je zavěste vzhůru nohama. Jelikož se zde pracuje zejména se stonky, nejlepší volbou budou květiny s delšími a silnějšími stonky. Dalším faktorem, který je potřeba vzít v úvahu, je že květiny se spoustou pylu, jako jsou například lilie, sedmikrásky nebo tulipány nebudou schnout příliš dobře na vzduchu, jelikož z nich pyl začne velmi rychle vypadávat.

Tento proces sušení trvá několik dní. Ovšem už během procesu sušení květiny vypadají nádherně a mohou vašemu domovu dodat nádherný nádech historie. Proto samotný proces sušení květin je skutečně uklidňující a okouzlující.

 

Sušení pomocí mikrovlnné trouby

Sušení pomocí mikrovlnné trouby je mnohem rychlejší než přirozené sušení vzduchem. Navíc vám může pomoci zachovat mnohem intenzivnější barvu. Počáteční proces trvá jen několik minut a k úplnému dokončení procesu sušení, budete muset nechat květiny dosušit přes noc. Tato metoda je výhodná pro silnější květiny s více okvětními lístky, jelikož květiny s jemnými okvětními lístky tímto procesem poněkud trpí.

Kromě samotné mikrovlnné trouby tato metoda vyžaduje také další vybavení, jako je filtrační písek a starou nádobu, kterou již neplánujete využívat pro jídlo.

 

Filtrační písek pro sušení květin

Chcete-li zkusit sušící metodu s filtračním pískem, nasypte tenkou vrstvu písku do vzduchotěsné nádoby, ořízněte stonky vašich květin a umístěte květy do písku lícem nahoru. Alternativně můžete sušit i celé rostliny tak, že je položíte na bok. Květiny i se stonky opatrně zasypte pískem, ale dejte si pozor, abyste je nezasypali úplně. Poté nádobu zavřete a čekejte.

Tato metoda funguje dobře s květy, které mají spoustu okvětních lístků jako jsou například jiřiny, karafiáty nebo měsíčky. Vložením květin do filtračního písku nejsou květy během sušení tolik rušeny. Písek je následně nutné z květů vykartáčovat, proto jakákoliv květina s velmi jemnými okvětními lístky nebo hlubokým středem tento proces komplikuje.

Jemné okvětní lístky například u aster se během sušení smršťují. Vzhledem k tomu, že květiny musí být vnořeny do písku, nejlépe lícem nahoru se tato metoda stává poměrně nepraktickou, pokud si přejete ponechat stonky.

Filtrační písek je mimořádně účinný pro odvádění vlhkosti, díky čemuž se stává ideálním pro urychlení procesu sušení květin. Metodu s filtračním pískem rozhodně nepoužívejte v případě, pokud si přejete sušené květiny užívat jako ozdobu na jídle. To stejné platí také o uzavíratelné nádobě, ve které plánujete květy sušit.

 

To by bylo pro dnešní článek všechno, v dalším díle se můžete těšit na další efektní metody sušení květin, mezi které patří například lisovaní. Podíváme se na jeho výhody a nevýhody, pro které květiny je nejvhodnější a pro které nikoliv. To ale nebude všechno nahlédnete také na další, méně tradiční metody sušení.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

SESTAVTE SI KYTICI RŮŽÍ

SESTAVTE SI KYTICI RŮŽÍ

již od 917 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Gardénie, rady a tipy na pěstování

Gardénie, rady a tipy na pěstování

2.3.2022

Vše o gardéniích 

Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.

Číst celé
Dvacet nejromantičtějších květin

Dvacet nejromantičtějších květin

28.2.2022

Jaké jsou nejromantičtější květiny

Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá. 

 

Číst celé
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

22.2.2022

Které bylinky milují včely

Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!

Číst celé