Usušte si svou kytici - 2 díl, Lisování

Jak si usušit kytici - 2.díl Lisování

V minulém díle jsme se podívali hned na několik různých variant, jak můžete usušit vaši kytici. Začali jsme tradičním sušením pomocí vzduchu, kdy se kytice zavěsí za její stonky a nechá se sušit v suchém prostředí pomocí vzduchu. Další, méně tradiční variantou bylo sušení v mikrovlnné troubě nebo pomocí filtračního písku. Všechny metody byly schopné zachovat původní tvar rostliny a pracovat s ní co nejšetrněji. V dnešním díle se zaměříme zejména na lisování květin, které je také oblíbenou metodou, nahlédneme ale ještě také na některé méně tradiční metody sušení, které můžete použít. Tak pojďme na to!

 

Sušení květin pomocí sušičky na potraviny

Sušička na potraviny není pouze záležitostí vánočních svátků, kdy všichni nezastavitelně sušíme slupky od pomerančů nebo podzimní křížaly. Naopak, v sušičce na potraviny můžete velmi efektivně sušit také květiny! Jednou nezaměnitelnou výhodou je rozhodně rychlost a maximální využití prostoru, jelikož můžete sušit hned několik vrstev květin najednou. Tato metoda má také poměrně rychlé výsledky, jelikož můžete sušičku nechat běžet přes noc a vy se probudíte s dokonale usušenými květinami. Použití sušičky je také velmi jednoduché, stačí květiny rozložit do táců a ujistit se, že každá květina má dostatek místa, aby mezi ní byl schopen projít vzduch. Rozvinuté květy se v tomto případě budou sušit rychleji, jelikož jejich větší plocha zabere také více místa, které bude vystaveno vzduchu. Teplý vzduch sušičky navíc vytváří nádherný nadýchaný efekt pro sušené bodláky a chrpy. Pokud hodláte využít benefitů sušičky, ujstěte se, že do ní dáváte pouze květiny, které nejsou jedovaté!

 

Sušení květin ve váze

Sušení květin ve váze je ideální metodou pro větší květy. S těmito květy nemusíte příliš manipulovat a v zásadě se tedy usuší samy. Díky sušení ve váze zanecháte květinám živější barvy, než například u metody sušení vzduchem, ovšem je nutné počítat s delší dobou sušení. Jediné co musíte pro tuto metodu sušení udělat, je nechat stonky v několika centimetrech vody a nechat je pozvolna schnout. Možná se vám to už někdy náhodou stalo a vy jste vaši kytici nechali volně usychat bez dozoru. Tato metoda je ideální pro květiny s pevnějšími stonky jako jsou například hortenzie, protože pružnější stonky by při sušení mohli nechtěně klesat. Tato metoda je určena pro všechny, kteří si přejí zanechat tvar a vzhled kytice co nejvíce autentický s původní čerstvou verzí.

 

Lisování květin

Další velmi oblíbenou a známou možností, jak efektivně sušit květiny je lisování. Každý z nás tuto metodu zná pravděpodobně ze školních let, kdy jsme do hodin přírodopisu měli vytvořit květinový herbář. Na rozdíl od běžného sušení květin vzduchem květiny s lisováním ztrácí svůj původní tvar a stávají se z nich víceméně placky. V závislosti na konkrétní metodě lisování květiny můžete vylisovat téměř do šířky papíru.

Lisované květiny můžete využít k výrobě bylinného herbáře, zarámování nebo si vytvořit vlastní personalizované obaly na telefon nebo notebook. Samozřejmě je jen na vás, co se rozhodnete s lisovanými květinami podniknout. Velkou výhodou lisovaných květin je jejich úschova, díky jejich drobné praktické velikosti je můžete uložit téměř kdekoliv. Dokonalé lisovací schopnosti, bez toho aniž byste tvořili květinové origami, získáte nejvíce praxí a metodou pokus omyl. Záleží také na výběru květin, mnohem lépe a snadněji se vám budou lisovat květiny, které nejsou příliš bohaté na okvětní lístky a mají pouze jednu řadu okvětních lístků. Mezi vhodné patří například orchideje nebo lilie, které zlisovaně vypadají skutečně nádherně.

 

Lisování květin knihami

Tato metoda je skutečně jednoduchá a zvládne ji opravdu každý! Stačí vybrat správnou knihu pro lisování a na její stránky položit pergamenový papír, mezi který vložíte květiny lícem dolů a knihu zavřete. Poté už budete jen čekat po dobu alespoň deseti dnů, aby se květiny vysušili co nejlépe. Použijte těžší knihy, aby zátěž byla co největší a výsledek co nejlepší! Ty nejtěžší knihy umístěte nahoru. Zároveň vždy raději volte knihy, u kterých vám nevadí drobný úděl na jejich kráse. Občas vytlačení vlhkosti z květu může způsobit deformaci a pomačkání stránek. Toto riziko jde minimalizovat přitlačením květiny na savý pergamenový papír. Hrozí nejen poškození vodou, ale květiny s pevnějšími pupeny mohou při stlačení na knize zanechat zářezy. Květiny je lepší umístit do velikostně větších, ale objemově menších knih, kde květy nemají tendenci se ohýbat a nechtěně posunovat různě po stránce. Navíc tenkých dětských knížek najdete v antikvariátu opravdu spoustu a doslova za hubičku, proto vám ani nebude líto, když se vám taková kniha poškodí.

Pro lisování doporučujeme vybrat květiny s několika výraznými okvětními lístky jako jsou například orchideje a macešky. Můžete ale zvolit také dvojrozměrné květiny jako jsou například sedmikrásky. Právě tyto květiny budou mít méně variabilních prvků k ovládání v procesu lisování.

 

Lisování květin žehličkou

Lisování květin knihou vám zabere alespoň 3 týdny. Žehlička vám dokáže zkrátit dobu lisování doslova na minuty. Jedná se o spolehlivou metodu, pokud nemáte čas čekat a potřebujete rychlé výsledky. Pokud plánujete vyzkoušet metodu s žehličkou, položte květiny mezi dva pergamenové papíry a zapněte žehličku, kterou následně podržte nad květinami po dobu zhruba 10 sekund. Nechejte vychladnout a poté se podívejte na výsledek!

Tato metoda je rychlá, ale má trochu odlišné výsledky než zbylé metody. Záleží však na více faktorech, často se stane, že se jednotlivé květy mohou různě pokroutit nebo mít rozdílné barvy. Záleží na použitém papíru nebo také na nerovnoměrném rozložení tepla, které proudí z žehličky. Pokud si chcete květiny uchovat na památku, čas investovaný do předchozích metod se skutečně vyplatí. Pokud naopak chcete sušené květy pouze rychle zpracovat, může se žehlička jevit jako zajímavá metoda, která rozhodně stojí za vyzkoušení.

Jaká metoda je tedy nejlepší?


Správná odpověď na tuto otázku pravděpodobně neexistuje. Vždy závisí na situaci co se sušenými květinami plánujete dělat dál. Pokud je vaším cílem zachovat tvar a vzhled květin co nejvíce podobný jejich čerstvé variantě, nejlepší metodou pro vás bude sušení vzduchem nebo sušení ve váze v závislosti na druhu květu. Pokud naopak chcete vaše květiny zarámovat a vystavit lisování pomocí knih bude ta správná cesta, kterou se vydat. Před sušením kytice, která pro vás má speciální význam je vždy lepší konkrétní metody vyzkoušet na kouscích, na kterých vám tolik nezáleží, abyste zjistili zda je daná metoda pro vás tou pravou. Každá metoda má své výhody a nevýhody, které je nutné před samotným procesem sušení nebo lisování zvážit. Věříme že díky našim průvodcům zvolíte metodu, která vám bude vyhovovat nejvíce.

 

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KVĚTINOVÝ KOŠ 1

KVĚTINOVÝ KOŠ 1

již od 1469 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 5

KVĚTINOVÝ KOŠ 5

již od 1555 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 6

KVĚTINOVÝ KOŠ 6

již od 1574 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 7

KVĚTINOVÝ KOŠ 7

již od 1575 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 8

KVĚTINOVÝ KOŠ 8

již od 1452 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 9

KVĚTINOVÝ KOŠ 9

již od 1423 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 11

KVĚTINOVÝ KOŠ 11

již od 1452 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 12

KVĚTINOVÝ KOŠ 12

již od 1631 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 13

KVĚTINOVÝ KOŠ 13

již od 1497 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 20

KVĚTINOVÝ KOŠ 20

již od 1491 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 10

KVĚTINOVÝ KOŠ 10

již od 1504 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Gardénie, rady a tipy na pěstování

Gardénie, rady a tipy na pěstování

2.3.2022

Vše o gardéniích 

Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.

Číst celé
Dvacet nejromantičtějších květin

Dvacet nejromantičtějších květin

28.2.2022

Jaké jsou nejromantičtější květiny

Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá. 

 

Číst celé
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

22.2.2022

Které bylinky milují včely

Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!

Číst celé