Vše o alstromériích

Kouzelná Alstromérie, co všechno byste měli vědět

Nádherné květiny se špičatými listy, které vypadají jako by rostly vzhůru nohama. Ano, hádáte správně jedná se o nádherně jemné květiny Alstromérie, která v dnešní době stala základní stavební květinou v různorodých kyticích. Není zas tak těžké pochopit proč. Lidé milují jejich pruhované lístky hrající zářící barvami bohaté škály barev. Jsou zkrátka perfektní volbou v případě, když někomu chcete poslat barevnou kytici. Tyto kouzelné květy jsou známé také pod názvem jako peruánská lilie a jsou příbuznými oblíbených lilií ovšem s trochu sladším a nevinnějším nádechem. Pokud si přejete zjistit ještě o trochu více o této zajímavé a zatím stále nevšední květině, nás dnešní průvodce světem alstromérií bude skvělým začátkem, jak se o této nádherné květině dozvědět ještě více!

 

Význam Alstromérie

Nejběžnějším popisem této nádherné květiny zůstává symbol lásky, přátelství a oddanosti. Jak sladké, nemyslíte? Ve skutečnosti je každý z jejich okvětních lístků považován za něco jiného. V okvětních lístcích najdeme symbol trpělivosti, empatie, odhodlání, respektu a humoru. Není se čemu divit, že se staly oblíbenými svatebními květinami díky jejich nezaměnitelné symbolice. Stejně jako u mnohých jiných květin, tak i u alstromérie znamená každá barva jinou zprávu, které můžete vašim blízkým sdělit pomocí květin zcela beze slov. A my se hned podíváme, co jednotlivá barva u alstromérie znamená.

 

Význam jednotlivých barev
 

Červená

Není žádným tajemstvím, že červené květy mají ve většině spojení blízko k romantice a stejně tomu je tak i alstromérie, kterou můžete najít v zářivých odstínech červené. Tato barva symbolizující vášeň a lásku je ideální volbou, pokud hledáte ohromující kytici, se kterou příjemně překvapíte vašeho partnera či partnerku. Pokud už dlouho přemýšlíte, čím nahradit tradiční červené růže, právě kytice plná červených alstromérií může být efektivní a originální volbou. Krásně vyjádří vaše romantické pocity, a navíc nebude tak očekávanou a kýčovou, jak občas může kytice červených růží působit.

 

Růžová

Symbolika sladce růžových květů alstromérie skrývá hravost a romantiku. Jsou zobrazením přátelství, které přerostlo v lásku! Kdy věnovat kytici nádherných růžových květů alstromérie? Pokud se nacházíte na začátku vztahu, u kterého máte pocit, že je na kytici rudých, jednoznačně romantických květů příliš brzo. Pomocí růžových květů dáte naopak krásně najevo, že vám na dotyčném záleží a že byste váš vztah rádi posunuli ještě trochu dál. Spárování růžových květů alstromérie společně s s bujnými bílými růžemi vytvoříte nádhernou kytici, která každého obdarovaného dostane do kolen.

 

Žlutá

Veselá žlutá barva je jedna z těch, kterou rozhodně jen tak nepřehlédnete. Žlutá barva sebou nese symboliku pouze dobrých věcí, které máme v životě rádi. Připomíná nám slunce, které dokáže prozářit každý špatný den, barvu písečných pláží, které v nás evokuují příjemný pocit relaxu na dovolené, žlutá je zkrátka optimistickou a veselou volbou. Kdy volit tedy žlutou kytici? Kdykoliv si přejete někoho rozveselit, žlutá barva vás nezklame. Věnujte kytici žlutých alstromérií jen tak někomu, kdo potřebuje rozveselit a získat trochu pozitivního vhledu do pochmurných zimních dnů.

 

Purpurová

Purpurová barva je typicky spojována s královskou hodností, alstromérie je považována za šlechtickou barvu, která nese symboliku krásy. Tento význam rozhodně polichotí každému, kdo od vás obdrží kytici těchto nádherných fialových květů. Purpurová barva kytice je sofistikovanou volbou, pokud chcete poslat elegantní kytici, která bude zdobit váš domov a s každým pohledem si vzpomene na příjemce, od kterého kytice pochází.

 

Oranžová

Ohnivě oranžové odstíny jsou symbolem energie a pozitivity. Ideální tedy pro správné nastartování nového týdne a jak zaručeně potěšit kolegu v práci, abyste nabudili veškerou pracovní motivaci a novou energii do práce. Oranžovou kytici věnujte někomu, kdo potřebuje podporu nebo trochu povzbuzení v nynějších těžkých časech. Pokud se někdo chystá na pracovní pohovor nebo těžká zkouška ve škole, kytice oranžových alstromérií bude ideální volba, jak je v takových náročných chvílích alespoň trochu povzbudíte. Oranžová květinová dávka radosti je rozhodně rozveselí a dá jim najevo vaši starost.

 

Bílá

O bílých květech alstromérie se tvrdí, že jsou symbolem čistoty, lásky a podpory. To je možná jeden z hlavních důvodů, proč jsou oblíbenou volbou do svatebních kytic a na svatební výzdoby. Díky jejich vlastnostem, mezi které patří dlouhá výdrž, přičemž budou vypadat dobře po celý svatební den od samotného obřadu až dlouho do noci, kdy většina hostů ovládne taneční parket! Bílou kytici můžete ale také poslat také novým rodičům, kteří do svého života přivítali nového člena. Bílá barva je dokonalou neutrální barvou, která se vždy bude vyjímat a vystupovat z řady i při své jednoduchosti.

 

Alstromérie a její jména


Alstromérie není jen tak obyčejná kytka, ale kytka, která má hned několik různých jmen, pod kterými je můžete najít. Proto vám dnes sdělíme ty nejznámější, pod kterými ji můžete najít.

 

Peruánská lilie – jejíž název je přímo spojen s názvem země původu, protože se vyskytují ve volné přírodě Peru (a také Brazílie a Chile).

Indická lilie – opět název spojený se zemí původu a s indickou civilizací, která se v historii vyskytovala v Jižní Americe.

Ulster Mary – v tomto případě se předpokládá, že se jedná pouze o špatnou výslovnost alstromérie a pouze se někde stala chyba ve výslovnosti.

Papouščí lilie – květina dostala tuto vtipnou přezdívku díky výrazné podobnosti. Její okvětní lístky totiž opravdu připomínají ocasní pírka papouška.

 

Alstromérie má zygomorfní vlastnosti


Zní to příliš technicky? Ale kdepak, znamená to pouze, že květy alstromérie mají tendenci růst více na jednu stranu. Nejsou tak zygomorfní jako například frézie nebo další květy, které opravdu rostou pouze na jedné straně stonku. Ale rozhodně se o jednu stranu opírají.

 

Listy květu rostou vzhůru nohama


A nikdo si není zcela jistý proč tomu tak je. Listy alstromérie rostou zcela běžně, ovšem v jeden moment se otočí a rostou opačným směrem. Někteří věří, že je to jeden z důvodů symboliky přátelství, kdy reflektuje všechny možné pády a vzestupy, které jako lidé můžeme v přátelství zažít.

 

V Brazílii v létě, v Chile v zimě


Přestože je v našich končinách květina považována za letní květ, v Chile si její krásy můžeme užívat během zimních měsíců. Za zmínku stojí určitě zmínit i fakt, že se květině v teplém podnebí drží, avšak při příliš velkých teplotách přestane produkovat své květy. Proto je důležité rostlinu sledovat a poskytovat ji péči, kterou si vyžaduje.

 

Alstromérie a domácí mazlíčci


Doporučujeme držet vaše zvědavé domácí mazlíčky raději mimo tyto květy. Pokud by náhodou došlo ke konzumaci květů, mohlo by se to u vašeho mazlíčka projevit nepříjemným průjmem nebo zvracením. I když se nejedná o tak nebezpečné účinky, se kterými se můžete setkat například u konzumace obyčejné lilie, není rozumné tyto následky jakkoliv pokoušet.

 

Jsou květy Alstromérie jedlé?


Ne. Zatímco některé květy mohou být po usušení nebo spaření horkou vodou vhodné na přípravu čaje, květy alstromérie jedlé nejsou. Ačkoliv vypadají opravdu lákavě, žaludek by vám po jejich konzumaci rozhodně nepoděkoval. Proto je lepší kytici alstromérie nechat pouze ve váze a kochat se její krásou očima.

 

Jak se starat o řezané květy


Běžná doba života řezaných alstromérií je nejméně po dobu sedmi dnů, ovšem pokud se o vaši kytici budete starat opravdu dobře, může vám dělat radost až po dobu dvou týdnů! Zde vám přinášíme několik tipů na nejlepší péči, které když budete opravdu pečlivě dodržovat, můžete si krásu alstromérií užívat co nejdéle to jen půjde.

 

Krok 1 – Ihned je zastřihněte

Ať už kytici dostanete, nebo věnujete, důležité je ihned po vybalení z obalu zastřihnout spodní stonky. Pomocí ostrého nože nebo ostrých nůžek šikmo seřízněte konce stonků. Díky čerstvému řezu se stonky znovu otevřou a zaktivujete tím celý proces hydratace.

 

Krok 2 – Přidejte do vázy výživu

I přesto že alstromérie miluje opravdu teplé počasí, přesto si nejvíce užívá vlažnou vodu. Do vody ve váze také nezapomeňte přidat výživu, díky které ji poskytnete všechny důležité látky a minerály. Před umístěním do vázy nezapomeňte seříznout všechny okvětní lístky, které by se nacházely pod hladinou, díky této rychlé akci zabráníte šíření nechtěných bakterií přímo v nádobě.

 

Krok 3 – Udržujte kytici na chladném a stinném místě

Vyvarujte se místu s přímým slunečním zářením, které by naopak vaši kytici mohlo nepříjemně usušit. Zároveň je také dobré kytici držet dál od mísy s ovocem, které uvolňuje do ovzduší plyny, jež zrychlují vadnutí květin.

 

Krok 4 – Nezapomeňte pravidelně měnit vodu ve váze

Každé 3-4 dny měňte vodu ve váze. Povzbudíte tím celou kytici k tomu, aby přijímala více vody a zůstala tak více hydratovaná.

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

ALENA

ALENA

již od 1062 Kč
ANNA

ANNA

již od 1130 Kč
ADRIANA

ADRIANA

již od 1130 Kč
ELENA

ELENA

již od 1165 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 1

KVĚTINOVÝ KOŠ 1

již od 1469 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 3

KVĚTINOVÝ KOŠ 3

již od 1379 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 4

KVĚTINOVÝ KOŠ 4

již od 1299 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 13

KVĚTINOVÝ KOŠ 13

již od 1497 Kč
BARBRA

BARBRA

již od 983 Kč
RŮŽE + FREZIE

RŮŽE + FREZIE

již od 1165 Kč
BĚLUŠKA

BĚLUŠKA

již od 1142 Kč
LUCIA

LUCIA

již od 1142 Kč
TILIN

TILIN

již od 1130 Kč
MISCHELIN

MISCHELIN

již od 1165 Kč
HAPPY

HAPPY

již od 911 Kč
SPRING

SPRING

již od 1877 Kč
CANDY

CANDY

již od 990 Kč
SLUN

SLUN

již od 1027 Kč
SOLI

SOLI

již od 1118 Kč
VIVIENA

VIVIENA

již od 1094 Kč
SUNNYS

SUNNYS

již od 1002 Kč
HELIN

HELIN

již od 1080 Kč
FREZIE + EUSTOMA

FREZIE + EUSTOMA

již od 1083 Kč
PRECIOSO

PRECIOSO

již od 1130 Kč
JASMIN

JASMIN

již od 1027 Kč
KYTICE HAPPY + PLYŠOVÝ MEDVĚD

KYTICE HAPPY + PLYŠOVÝ MEDVĚD

již od 1378 Kč
KYTICE HAPPY + MERCI 250 g

KYTICE HAPPY + MERCI 250 g

již od 1167 Kč
KYTICE HAPPY + MILKA 110 g

KYTICE HAPPY + MILKA 110 g

již od 1144 Kč
KYTICE HAPPY + RAFFAELLO 150 g

KYTICE HAPPY + RAFFAELLO 150 g

již od 1179 Kč
KYTICE HAPPY + TOFFIFEE 125 g

KYTICE HAPPY + TOFFIFEE 125 g

již od 1050 Kč
KYTICE SUNNYS + PLYŠOVÝ MEDVĚD

KYTICE SUNNYS + PLYŠOVÝ MEDVĚD

již od 1469 Kč
KYTICE SUNNYS + MERCI 250 g

KYTICE SUNNYS + MERCI 250 g

již od 1258 Kč
KYTICE SUNNYS + MILKA 110 g

KYTICE SUNNYS + MILKA 110 g

již od 1235 Kč
KYTICE SUNNYS + RAFFAELLO 150 g

KYTICE SUNNYS + RAFFAELLO 150 g

již od 1270 Kč
KYTICE SUNNYS + TOFFIFEE 125 g

KYTICE SUNNYS + TOFFIFEE 125 g

již od 1141 Kč
KYTICE SUMMER + PLYŠOVÝ MEDVĚD

KYTICE SUMMER + PLYŠOVÝ MEDVĚD

již od 1458 Kč
KYTICE SUMMER + RAFFAELLO 150 g

KYTICE SUMMER + RAFFAELLO 150 g

již od 1259 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Gardénie, rady a tipy na pěstování

Gardénie, rady a tipy na pěstování

2.3.2022

Vše o gardéniích 

Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.

Číst celé
Dvacet nejromantičtějších květin

Dvacet nejromantičtějších květin

28.2.2022

Jaké jsou nejromantičtější květiny

Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá. 

 

Číst celé
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

22.2.2022

Které bylinky milují včely

Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!

Číst celé