Zajímavosti o astrách, květiny pro měsíc září

Květina pro měsíc září - astra

 

Už na první pohled elegantní rostlina, která dokáže potěšit každého a rozzářit i ten nejobyčejnější den svou jedinečnou krásou. Astry se v určitých lokalitách vyskytují i ve volné přírodě a patří mezi nejoblíbenější pozdní květiny. Již po dlouhá staletí se staly velmi uznávanými květinami. Zároveň je jejich krása často zaměňována se sedmikráskou, jelikož právě tyto dva květy mají společných hned několik vlastností. Obě rády rostou v divokých oblastech, nevadí jim trávy u frekventovaných silnic, pastviny ani alpské oblasti. Existuje hned několik druhů aster, které můžete najít ve volné přírodě, ale zároveň také těch, které můžete libovolně pěstovat na vaší zahrádce, nebo najít různě po květinářstvích. Mezi nejznámější druhy patří Symphyotrichum oblongifolium a Symphyotrichum novae angliae. Dalším oblíbeným druhem je astra alpská nebo aster alpinus. V českém názvosloví se astrám říká také hvězdnice, ovšem název astry je tak zaužívaný, že se s ním setkáte téměř všude a velmi běžně. Pojďte se společně podívat nejen na symboliku a význam aster, ale také na její barevnou historii a zajímavá fakta, která jsou s nimi spojeny.

 

Jaký je význam slova astra?

Slovo “aster” pochází z řeckého slova pro hvězdu. Tento jednoduchý název vznikl díky vzhledu aster, jejichž okvětní lístky až velmi nápadně připomínají hvězdy a jsou uspořádány do tradičního hvězdicového tvaru. Zajímavostí je, že ačkoliv astry velmi blízce připomínají kolegyně sedmikrásky, ve skutečnosti jsou příbuzné slunečnic.

 

Hlavní symbolika aster

Stejně jako ostatní květiny, i astry s sebou nesou různé významy, které se liší nejvíce na základě barvy aster. Obecně jsou však astry považovány za symbol elegance, trpělivosti a lásky k novým věcem. Mohou být často také použity pro symbol touhy po věcech, které jsou téměř nadosah. Dále jsou astry obecně symbolem moudrosti a víry. V historických dobách údajně symbolizovaly touhu po ukončení bitvy a byly umístěny na hroby mrtvých vojáků. Dnes jsou však astry známé jako symbol lásky, elegance a trpělivosti. Kromě toho, právě díky jejich podobnosti k hvězdám představují kombinaci štěstí a moudrosti.

 

Symbolika konkrétních barev:

Fialová astra: Mimo výše uvedené symboly s sebou fialové astry nesou význam loajality a moudrosti. Zároveň právě fialová barva patří mezi nejběžnější barvu aster.

Bílá astra: Bílé astry, stejně jako většina bílých květů jsou nositelkami čistoty a nevinnosti. Jemná bílá barva dokonale poukazuje na čistotu duše, důvěru a eleganci.

Růžová astra: Růžové astry jsou poněkud univerzální a mohou tak nést význam, který je uveden u výše zmíněných druhů. Mohou však také symbolizovat lásku a citlivost vůči ostatním.

 

Jaký je kulturní význam aster?

Astry mají široký kulturní význam, který se často liší v závislosti na kulturním zázemí a historii. Například staří Řekové spalovali listy aster a věřili, že kouř zahání zlé duchy a hady. Na astry pohlíželi také jako na boha Jupitera, který nechal zaplavit celou zemi aby zabil bojovníky, přičemž bohyně Astraea byla tak rozrušená, že se proměnila ve hvězdu. Jupiter se jí snažil uklidit, ovšem Astraea plakala tak moc ze smutku, až se její slzy staly hvězdným prachem a vytvořili květiny aster, které byly rozesety všude po loukách.

Jiné kultury mají své vlastní bohaté legendy, které jsou spojeny s květinami aster. Například legenda o Cherokee praví, že astry představují šaty s modrými třásněmi, jež nosily dvě sestry, které uprchly do lesa, aby se vyhnuly bojujícím kmenům proto se v Anglii a Německu věřilo, že květy aster mají magickou moc. Ve Francii byly naopak astry umístěny na hroby padlých vojáků, jako přání pro ukončení dlouhých bojů.

 

Jaká je symbolika tetování aster?

Jelikož se jedná o narozeninovou květinu pro měsíc září, může se stát, že potkáte lidi s motivem aster. Ovšem astry nemusí být nutně pouze symbolem narození, ale také díky jejich krásnému vzhledu a oblíbenosti si je lidé často nechají vytetovat jen tak pro radost. V umění se astry používají k vyjádření lásky a náklonnosti.

 

Proč věnovat právě astry?

Astry jsou jako květy vhodné téměř pro každou příležitost, a to nejen jako narozeninové květiny pro měsíc září. Často se používají k oslavě 20. výročí od svatby. Ve váze vám astry navíc vydrží skutečně dlouho, v mnoha případech až po dobu tří týdnů, což je u řezaných květin skutečně obdivuhodná doba! Proto se nemusíte omezovat pouze na měsíc září, nebo dvacáté výročí svatby, abyste věnovali krásnou kytici aster.

 

Zajímavosti o astrách

●     Astry byly dříve považovány za květiny Venuše a věřilo se, že se jedná o květiny, kterým vládne právě bohyně Venuše. Proto byla běžnou přísadou používanou do lektvarů lásky.

●     Astry jsou oficiální květinou nejen pro měsíci září, ale také pro 20. výročí od svatby.

●     Astry seženete v různých barevných kombinacích od fialové, bílé, růžové, červené nebo například jemné levandulové.

●     Existuje více než 600 různých druhů aster.

●     První zmínka o astrách pochází už před 4000 lety. Užívaly se nejen pro estetické účely, ale zejména pro kulturní.

 

Co vy a astry? Znáte? Máte rádi? Nebo jsou pro vás naopak novinkou, kterou už ale při dalším nákupu květin jen tak nepřehlédnete. Doufáme, že vám náš průvodce symbolikou spojenou s astrami pomohl a nyní už nikdy nebudete váhat jakou květinu věnovat zářijovým oslavencům.

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KVĚTINOVÝ KOŠ 1

KVĚTINOVÝ KOŠ 1

již od 1469 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 2

KVĚTINOVÝ KOŠ 2

již od 1331 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 3

KVĚTINOVÝ KOŠ 3

již od 1379 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 4

KVĚTINOVÝ KOŠ 4

již od 1299 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 6

KVĚTINOVÝ KOŠ 6

již od 1574 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 7

KVĚTINOVÝ KOŠ 7

již od 1575 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 8

KVĚTINOVÝ KOŠ 8

již od 1452 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 9

KVĚTINOVÝ KOŠ 9

již od 1423 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 11

KVĚTINOVÝ KOŠ 11

již od 1452 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 12

KVĚTINOVÝ KOŠ 12

již od 1631 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 13

KVĚTINOVÝ KOŠ 13

již od 1497 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 20

KVĚTINOVÝ KOŠ 20

již od 1491 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Gardénie, rady a tipy na pěstování

Gardénie, rady a tipy na pěstování

2.3.2022

Vše o gardéniích 

Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.

Číst celé
Dvacet nejromantičtějších květin

Dvacet nejromantičtějších květin

28.2.2022

Jaké jsou nejromantičtější květiny

Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá. 

 

Číst celé
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

22.2.2022

Které bylinky milují včely

Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!

Číst celé