Znáte národní květinové dny?

Národní květinové dny

Pomalu, ale jistě začíná být jaro cítit ve vzduchu a to znamená, že národní den květin je doslova za rohem. Jaro je oblíbeným a zajímavým obdobím jak pro opravdové zahradníky, tak i pro milovníky rostlin. Národní den květin a rostlin připadá na 12. března a národní květinový den na 21. března. Oba dny mají za hlavní cíl připomenout začátek teplejšího období a poskytnout tak ideální příležitost proto, abyste si na zahradě vysadili taktéž barevné květiny, které vám budou připomínat teplejší období a měsíce, které nás v blízké době konečně po dlouhé zimě čekají.

 

 

Kdy je národní květinový den?

Ať si to uvědomujeme nebo ne, květiny mají v našem životě opravdu důležitý význam. Květiny nás provází celým životem a jsou s námi doslova od narození, přes významné životní milníky, u každých narozenin, svátků. Zároveň nám dokážou zpříjemnit každou událost nebo zajímavé období jako jsou Vánoce, Velikonoce či vítání podzimu. Provázejí nás doslova do posledních chvilek v našem životě, při výběru smutečních věnců, kde se nám naopak snaží zjemnit nejtěžší chvíle v našich životech. Květiny jsou zkrátka ozdobou a symbolem mnoha životních příležitostí. Národní květinový den je ideálním obdobím k oslavě květin. Za to, že je máme, že je můžeme věnovat, ale také dostávat. Za to, že jsou skvělou volbou, jak někoho potěšit při každé příležitosti. Navíc je to ideální den, kdy můžeme poděkovat naší planetě, že nám poskytla možnost využívat tak nádherné věci, jako jsou právě květiny.

 

Kdy je národní den květů a rostlin?

Národní den květů a rostlin se každoročně koná 12. března. Chcete-li se připravit na jaro, právě tento den je ideální dobou vybrat si několik vyvolených jarních květů a začít s jejich výsadbou. Můžete si z tohoto dne vytvořit krásný zvyk a každý rok tak začít se sázením jarních prvotin. Jděte ven, užívejte si krásného slunce společně s vaší rodinou a blízkými, zasaďte do vašich záhonů, truhlíků nebo květináčů některé z veselých jarních květin, které vám zaručeně rozzáří parapety a všední dny. Za pár týdnů se tak budete moci kochat nádhernými květy, které budou zdobit vaše truhlíky. Ať už se jedná o vaše děti, nebo babičky a dědečky, zkuste se spojit jako celá rodina a tento výjimečný den plný květin užívat pravidelně a společně.

 

Historie národního dnu květů a rostlin

Ačkoliv přesný původ obou svátků není zcela známý, jedna věc je opravdu jistá. Oba svátky byly rozhodně založeny milovníky květin a rostlin. Na planetě existuje přes více než 400 000 druhů květin, a proto jsou květiny naší bezmeznou součástí a rozhodně si zaslouží svůj den v roce, pro jejich oslavu. Už opravdu dávno, v roce 2500 př. n. l. Egypťané dávali květiny do vázy a tvořili různorodé květinové aranžmá, aby ukázali svou vděčnost živým i mrtvým. Jak roky postupně ubíhaly vzniklo spoustu různých tradic našich předků, které dodnes praktikujeme a uznáváme. Tyto tradice se tak staly nezanedbatelnou součástí našich životů. S tím jsou spojeny i různé významy jednotlivých rostlin a jejich jedinečná symbolika. Jednou ze známých egyptských tradic je ta, že do pohřebních hrobek umísťovali lotosové květy, o nichž se věřilo že jsou symbolem znovuzrození a osvícení.

 

Význam jednotlivých květin se ovšem nezastavil pouze u jeho významu nebo kráse, Stejně jako pokojové rostliny poskytují nám lidem řadu výhod, tak zejména drobný hmyz, ptáci nebo dokonce i samotní netopýři se živí nektarem, který produkují květiny. Pomocí opylování tak pomáhají květinám s rozmnožováním, a navíc posilují svůj imunitní systém. O co víc, květiny pomáhají zlepšit naši náladu a dokážou nás doslova dobít pozitivní energií. Díky všem pozitivním vlastnostem, které nejen na nás, ale celkově květiny mají, není divu, že rádi a s nadšením vítáme jaro s Národním dnem květin a rostlin.

 

Oslavte květinové dny prací s květinami

V den květin jsou lidé povzbuzování k započetí pěstování květin všech druhů. Zapište si tento den do kalendáře a na jeho oslavu se vydejte zasadit vámi oblíbené jarní květy. Pokud nemáte to štěstí a nejste majitelem dvorku, nebo balkonu, můžete si pořídit alespoň pěknou pokojovou rostlinku do vašeho domova, ozdobit vaši prázdnou vázu čerstvými jarními květy nebo třeba nasadit truhlíky plné jarních barev a ozdobit jimi vaše okenní parapety. Variabilita u květina květinových aktivit je opravdu široká, proto neváhejte využít jejího potenciálu.

 

Co na jaře zasadit?

V březnu na nás začne vykukovat spousta nádherných květin včetně hyacintů, tulipánů, růží, narcistů, macešek a mnoho dalších. Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv ze zmíněných, ujistěte se, že jste jim schopni poskytnou ideální zázemí a že se jim u vás bude dařit.  Pokud v sobě necítíte úplně zahradnické pudy, nevadí. Můžete si pořídit krásné jarní květiny i přímo k vám domů. Pokojové rostliny jsou navíc skvělou volbou pro ty, kteří by tento krásný jarní svátek oslavili ale necítí se být zcela zahradnicky osvícení. Můžete začít například orchidejí, která vnese trochu jarních barev přímo k vám domů, a přitom si nevyžaduje žádnou extra speciální péči. Další oblíbenou a nenáročnou pokojovkou je rozhodně toulcovka, která je vhodná naprosto pro každého. Zde vám přinášíme hned několik tipů, jak se o toulcovku starat a jaké ideální podmínky ji vytvořit pro přežití.

 

●       Toulcovkám se daří v místnostech s nepřímým slunečním světlem, proto ji rozhodně nevystavuje n východní straně s přímým sluncem.

●       Na rozdíl od ostatních pokojových rostlin s nízkou údržbou je nutné toulcovku zalévat důsledně.

●       Umístěte rostlinu mimo dosah malých dětí a domácích zvířat, jelikož by jim mohla způsobit při požití podráždění žaludku.

 

Ať už budete v březnu oslavovat den Země, první jarní den nebo zmíněné svátky plné květin, březen je rozhodně zajímavým měsícem pro všechny zahradníky a milovníky květin. Užijte si tento první jarním měsíc na plno a přivítejte tak jako v celé parádě!

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KVĚTINOVÝ KOŠ 1

KVĚTINOVÝ KOŠ 1

již od 1469 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 2

KVĚTINOVÝ KOŠ 2

již od 1331 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 3

KVĚTINOVÝ KOŠ 3

již od 1379 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 4

KVĚTINOVÝ KOŠ 4

již od 1299 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 6

KVĚTINOVÝ KOŠ 6

již od 1574 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 7

KVĚTINOVÝ KOŠ 7

již od 1575 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 8

KVĚTINOVÝ KOŠ 8

již od 1452 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 9

KVĚTINOVÝ KOŠ 9

již od 1423 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 11

KVĚTINOVÝ KOŠ 11

již od 1452 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 12

KVĚTINOVÝ KOŠ 12

již od 1631 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 13

KVĚTINOVÝ KOŠ 13

již od 1497 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 20

KVĚTINOVÝ KOŠ 20

již od 1491 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Gardénie, rady a tipy na pěstování

Gardénie, rady a tipy na pěstování

2.3.2022

Vše o gardéniích 

Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.

Číst celé
Dvacet nejromantičtějších květin

Dvacet nejromantičtějších květin

28.2.2022

Jaké jsou nejromantičtější květiny

Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá. 

 

Číst celé
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

22.2.2022

Které bylinky milují včely

Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!

Číst celé