общая цена0 ₽
0
Горячая линия: +420 777 993 803

Jak udržet vaše květinové terárium naživu

Správná péče o květinové terária

Od chvíle, kdy se část našeho pracovního dne a volného času přesunula ve velké míře do našich domovů, společně s tím se změnilo i samotné vnímání našeho domova a pocitů z něj. Už ho nepovažujeme pouze za místo, kam se chodíme navečeřet a vyspat, naopak zde po pandemii trávíme mnohem více času a snažíme se ho udělat co nejútulnější. S tím jde ruku v ruce i nový koníček, kdy se lidé mnohem více začali zajímat jak o pokojové rostliny, tak i o své zahrady. Najednou začali být kreativnější ve výzdobě svých bytů a domů a doslova se z dekorování našich příbytků stalo hobby. Jedním z trendů se stalo i pěstování rostlin ve skle, konkrétně ve skleněných teráriích. Tato rafinovaná aranžmá se stala rájem pro milovníky rostlin. Terária mají pověst své nenáročnosti na údržbu a dodají každé místnosti ten správný zemitý nádech. Jako bonus ho můžete navíc velmi snadno přestěhovat z místnosti do místnosti.

Ačkoliv jsou terária relativně nenáročná na údržbu, jsou stále plná živých rostlin a potřebují určitou péči, aby vám dělaly radost co nejdéle. V dnešním článku jsme si pro vás připravili několik tipů od odborníků, kteří se specializují právě na terária.

 

Dva základní typy terárií


Na úplný začátek je dobré si vyjasnit, že existují dva typy terárií. Uzavřená a neuzavřená, přičemž každé z nich má své specifické potřeby a požadavky. Tradiční terária jak je známe jsou zcela uzavřené, kdežto moderní terária mají otvor, kudy se může dostat vzduch, proto rostliny, kterým se daří v tradičních teráriích se ne nutně musí dařit v moderních.

 

Výběr správných rostlin


Pro výběr správných rostlin je důležité znát typ vašeho terária. Aridní odrůdy nejsou například vhodné pro klasické uzavřené terária, a proto kaktusy a sukulenty bohužel v prostředí s vysokou vlhkostí velmi rychle hnijí. Pokud se ale budete držet tradičních tropických, neuděláte chybu. Naopak novější verze terária bez víka sukulenty i kaktusy vítají! Jejich velkou výhodou je také ta, že nepotřebují téměř žádnou vodu pro přežití.

 

Používejte správné hnojivo


Pokud vaše terárium obsahuje sukulenty, je dobré dát si pozor na typ hnojiva. Pro sukulenty existují specifická hnojiva, proto není vhodné užívat klasické hnojení jako u běžných rostlin.

 

Nepřehánějte to s vodou


Správná a vyvážená hydratace rostlin je ve světě terárií věčným otazníkem. To ale nutně neznamená, že se jedná o něco složitého! Stačí si zjistit pouze pár základních informací, kterými se budete řídit a poté se jich držet. Uzavřené terárium vyžaduje méně zálivky, než otevřené.

Mezi nejčastější chyby patří přelití terária, což je často fatální chyba, kterou nelze jen tak snadno napravit. Pokud se do takové situace dostanete, zcela vyřaďte zálivku a v případě potřeby hydratace rostlin sáhněte po rozprašovači.

Velikost terária hraje také významnou roli při zalévání. U terárií neexistuje žádný odtok vody, proto je nutné zvolit přesné množství vody, které je rostlina schopna absorbovat. Pokud byste zalévali příliš velkým množstvím vody, brzy by kořeny rostlin začaly hnít.

 

Určete si čas zálivky


Terária jsou uzavřeným ekosystémem a ve skutečnosti nefungují podle pravidelného zavlažovacího plánu. Veškerou vodu, kterou dovnitř přidáme se stává uvězněna v uzavřeném vodním cyklu a naším úkolem tak zůstává tento cyklus regulovat. V tradičním teráriu se ztrácí část vody odpařováním, zde záleží na tom, jak často terárium otevíráte nebo na kvalitě těsnění. Obecně ale platí, že do uzavřených terárií je třeba doplňovat vodu přibližně jednou za měsíc, otevřená terária potřebují doplňovat vodu trochu častěji, přibližně jednou až dvakrát týdně.

 

Sledujte sklo


Pokud jste v terárijním životě nováčkem, vědět přesně, co vaše rostliny potřebují může být poněkud těžké. Nejlepším ukazatelem správné úrovně vlhkosti je množství kondenzace na skle terária. Poznáte to tak, že zdravé terárium by mělo během dne vykazovat mírnou kondenzaci na skle, proto pokud je vaše terárium čisté a suché, pravděpodobně potřebuje trochu vody. Pokud naopak uvnitř vypadá promočeně, potřebuje naopak trochu vyvětrat.

 

Nechejte prostoupit slunce dovnitř


Množství světla, které svým rostlinám poskytnete hraje poměrně výraznou roli v tom, jak se jim u vás bude dařit. Oba typy terárií májí podobné nároky a v ideálním případě doporučujeme 6 hodin jasného, nepřímého slunečního světla. V případě terárií je osvětlení důležitější než samotné zalévání. Pokud zapomenete terárium zalét, rostliny budou velmi shovívavé, to se ale v případě světla říci nedá. Se sluncem souvisí také správná teplota v teráriu. Kontrolujte teplotu, aby neklesla příliš nízko. Existují sice odolnější sukulenty, kterým zima nevadí, obecně ale nemají příliš rádi chlad a preferují teplo.

 

Tak co, přesvědčili jsme vás a pořídíte si nějaké terárium nebo dáte přednost raději obyčejným tradičním rostlinám?

 

 

 

Из нашего предложения

Вы также можете быть заинтересованы в

Этикетка и продукта страницы